Medycyna pracy do zmiany. Powinna skupiać się na chorobach powodujących absencję pracownika

• Zasady funkcjonowania medycyny pracy w Polsce od 20 lat pozostają takie same.
• Tymczasem potrzeby pracowników i rynek pracy uległy diametralnym zmianom.
• Zamiast orzecznictwa pracownicy potrzebują doradztwa i profilaktyki, szczególnie w zakresie najczęstszych chorób cywilizacyjnych.
• W ten sposób możliwe jest zmniejszenie liczby absencji – ocenia prezes Grupy LUX MED.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Medycyna pracy do zmiany. Powinna skupiać się na chorobach powodujących absencję pracownika

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria.pl/AT

13 wrz 2016 7:14


– Dzisiejsza medycyna pracy stanowi o tym, czy jesteś zdolny do pracy czy nie. Skupia się przede wszystkim na chorobach zawodowych i na wypadkach przy pracy. Chodzi o to, żeby tak zmienić prawo dotyczące medycyny pracy, żeby koncentrowała się ona na utrzymywaniu pracownika w zdrowiu. Czyli przechodzimy z modelu orzeczniczego do modelu doradczego i do profilaktyki – mówi Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LUX MED. –Dziś pracodawca potrzebuje zdrowego pracownika, bo to przekłada się na jego efektywność w pracy.

W obecnym modelu pracownicy często zatajają przed lekarzem prawdziwe informacje o swoim stanie zdrowia. Powodem jest obawa, że nie uzyskają przez to orzeczenia o zdolności do pracy. To uniemożliwia skuteczne leczenie oraz zapobieganie chorobom. Pracodawcy dzisiaj coraz częściej proponują dodatkową opiekę medyczną swoim pracownikom i ich rodzinom, ale wciąż dotyczy to tylko pewnej części społeczeństwa.

Czytaj też: Kodeks pracy dobrze dba o chorych

Zdaniem Anny Rulkiewicz medycyna pracy powinna się skupiać na chorobach najczęściej powodujących absencję pracownika. Są to w coraz większym stopniu choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca czy choroby krążenia, a także np. nadmierny stres, który często uniemożliwia wykonywanie obowiązków.

– Pracodawca będzie miał szansę na zmniejszenie liczby absencji chorobowych tylko wtedy, gdy lekarz skupi się na profilaktyce oraz na badaniach, które umożliwią wczesne wykrycie choroby i skuteczną terapię. Lekarz medycyny pracy powinien nie tylko wskazywać zagrożenia, lecz także proponować plan, jak ich uniknąć, a przynajmniej zredukować. Bardzo istotne jest to, żeby lekarz dobrze rozumiał swoich pacjentów w danym zakładzie pracy, mógł myśleć o programach profilaktycznych i skutecznie zapobiegać pewnym chorobom – wyjaśnia Anna Rulkiewicz.

Model medycyny pracy w Polsce jest przestarzały - mówi Anna Rulkiewicz (fot.newseria) Model medycyny pracy w Polsce jest przestarzały - mówi Anna Rulkiewicz (fot.newseria)

Eksperci podkreślają, że takie zmiany to konieczność, choćby ze względu na demografię. W najbliższych latach liczba osób w wieku 60+ będzie dynamicznie rosnąć, a czas pracy będzie się stopniowo wydłużać.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

yxyxy 2016-09-13 11:17:24

Co za głupi pomysł. lekarze med pracy już teraz maja pełne ręce roboty. Od diagnozowania i poradnictwa to są interniści. jak pracodawcy chcą mieć zdrowego pracownika, to niech go nie wyzyskują i nie każą pracować za trzech, pracodawcy sami doprowadzają do chorób swoich pracowników.