Masz ponad 40 lat? Nie powinieneś pracować więcej niż trzy dni w tygodniu

• Jeśli masz ponad 40 lat i pracujesz więcej niż 25 godzin tygodniowo, obniżasz poziom swojej inteligencji.
• Do takich wniosków doszli naukowcy z Melbourne Institute of Applied Economic and Social Research w Australii.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Masz ponad 40 lat? Nie powinieneś pracować więcej niż trzy dni w tygodniu

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

9 sie 2016 15:28


Zespół naukowców z Melbourne przeprowadził badania wśród 6 tys. pracowników po czterdziestym roku życia, aby sprawdzić, jak liczba przepracowanych przez nich godzin wpływa na ich zdolności poznawcze. Okazało się, że dla osób po czterdziestce optymalnie jest spędzać w pracy 25 godzin tygodniowo. Pracując więcej obniżają oni swoją inteligencję i zdolności poznawcze.

- Praca może stymulować aktywność mózgu i może pomóc w utrzymaniu funkcji poznawczych starszych pracowników, ale jednocześnie, jeśli będą pracować za dużo, mogą odczuwać zmęczenie i stres, który może uszkodzić funkcjonowanie poznawcze - wyjaśnia Colin McKenzie, profesor ekonomii na Uniwersytecie Keio w Tokio.

Dlaczego trzeba zwolnić akurat po czterdziestce?

Według profesora z tokijskiego uniwersytetu, nasz mózg najlepiej przetwarza informacje po 20. roku życia. Po 30. roku życia zdolność do wykorzystywania umiejętności, wiedzy i doświadczenia zaczyna maleć. A w wieku 40 lat ludzie zaczynają osiągać coraz gorsze wyniki w testach pamięciowych, rozpoznawania wzorców i w ogólnej zwinności psychicznej.

Tymczasem w wielu krajach europejskich podnoszony jest wiek, w którym ludzie przechodzą na emeryturę. Zdaniem profesora Colina McKenzie, biologicznie i emocjonalnie nasze umysły mogą nie być zaprojektowane tak, by móc pracować pięć dni w tygodniu po 40. roku życia.

Sen może pomóc?

The US National Sleep Foundation zaleca osobom powyżej 26. roku życia spać nie mniej niż siedem godzin dziennie. Według Karla Ericssona, profesora psychologii z uniwersytetu na Florydzie, spokojny sen jest kluczem do wysokich poziomów wydajności. Zatem jeśli chcemy wciąż pracować długo, powinniśmy też więcej czasu poświęcać na sen.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.