Manifestacja PZM: Pensje w służbie zdrowia są głodowe, a "by leczyć trzeba żyć"

0 0
Manifestacja PZM: Pensje w służbie zdrowia są głodowe, a "by leczyć trzeba żyć"
Manifestujący chcą zawalczyć zarówno o prawa przedstawicieli służby zdrowia, jak i pacjentów (fot.fotolia)

• Uczestnicy manifestacji Porozumienia Zawodów Medycznych w stolicy domagają się podwyżek bo, jak oceniają, pensje wielu grup w służbie zdrowia są głodowe.
• Na transparentach można przeczytać m.in. „by leczyć trzeba żyć”.

W kolumnie manifestacji idą ratownicy medyczni z Piły, którzy na noszach niosą czarny worek na zwłoki, co ma symbolizować zmarłego ratownika. "Żył z pasji do ratowania innych" - głosi napis.

Wśród haseł na transparentach są m.in.: "kolejka poniża pacjenta", "pogotowie woła o pomoc", "przepracowany personel naraża życie", "nie samym powołaniem medyk żyje", "wszyscy jesteśmy pacjentami". Uczestnicy demonstracji skandują: "wszyscy medycy są na ulicy", "precz z wyzyskiem", "chcemy leczyć w Polsce".

Rafał - ratownik medyczny, który na manifestację przyjechał z Dusznik, ocenił, że największym problemem polskiego ratownictwa są niskie zarobki i brak nowoczesnego sprzętu. "Zależy nam na lepszych płacach i stworzeniu możliwości większego finansowania państwowego ratownictwa medycznego" - powiedział.

Fizjoterapeutka Elżbieta Piątkowska z Chrzanowa podkreśliła, że na manifestację przyjechała nie tylko jako przedstawiciel swojej grupy zawodowej, ale także jako obywatel i pacjent. "Zasługujemy na to, żeby żyć na poziomie europejskim; państwo musi zwiększyć nakłady na służbę zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB" - powiedziała.

Także Magda, lekarka-rezydent, wskazała, że "manifestujący chcą zawalczyć zarówno o prawa przedstawicieli służby zdrowia, jak i pacjentów". "Polski system służby zdrowia jest coraz bardziej niewydolny, pacjent jest przedmiotowo traktowany, myśli się o nim nie jak o człowieku, lecz jak o stosie papierków" - oceniła.

W pochodzie w swoich służbowych strojach idą m.in. lekarze i lekarze-rezydenci, dentyści, fizjoterapeuci, farmaceuci, ratownicy medyczni, psycholodzy, diagności, dietetycy, elektroradiolodzy i pielęgniarki.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Kiedy pismaki się nauczą, że nie ma służby zdrowia? W Polsce mamy ochronę zdrowia, wcześniejszych emerytur nikt tu nie dostaje.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.