Lekarze z nowosądeckiego szpitala nie chcą obniżania wynagrodzeń

0 0
Lekarze z nowosądeckiego szpitala nie chcą obniżania wynagrodzeń

Lekarze ze szpitala im. Śniadeckiego w Nowym Sączu nie zgadzają się na obniżenie pensji o 10 proc. Propozycja dyrekcji dotycząca obniżki płac ma poprawić sytuację finansową placówki, która tylko w ostatnim półroczu przyniosła 3 mln zł strat.

Jak poinformował dyrektor szpitala Artur Puszko, obniżenie pensji o 10 proc. ma dotyczyć wszystkich pracowników szpitala. "Obniżenie pensji pracownikom to tylko część programu naprawczego, który jest w przygotowaniu. Na moją propozycję zgodziło się 60 lekarzy zatrudnionych w oparciu o umowy cywilnoprawne" - powiedział.

Puszko poinformował, że Narodowy Fundusz Zdrowia zalega szpitalowi za nadwykonania blisko 3 mln zł.

Zdaniem przewodniczącego Związku Zawodowego Lekarzy w nowosądeckim szpitalu Czesława Misia, wszyscy lekarze, zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę, tj. 130 pracujących w szpitalu im. Śniadeckiego, nie zgadzają się na propozycję dyrekcji. "To nie lekarze są winni sytuacji finansowej szpitala. To niekorzystna umowa z NFZ podpisana przez dyrektora skutkuje dzisiejszą sytuacją" - powiedział PAP Miś.

Pensja podstawowa lekarza bez specjalizacji w nowosądeckim szpitalu wynosi 3,1 tys. zł, a lekarza specjalisty - 4,5 tys. zł.

Sprzeciw lekarzy poparł Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. W oświadczeniu przesłanym PAP przez przewodniczącego OZZL Krzysztofa Bukiela czytamy:

"Powyższa sytuacja jest kolejnym przykładem działań, podejmowanych obecnie przez dyrektorów wielu szpitali w Polsce, które - wyglądając pozornie na rozsądne i uzasadnione - przyczyniają się w istocie do pogłębienia kryzysu w całej służbie zdrowia, a w konsekwencji i w tych szpitalach". Zdaniem związkowców, dyrektorzy szpitali powinni wspólnie zabiegać o wyższą wycenę świadczeń zdrowotnych przez NFZ.

Portal internetowy sądeczanin.info napisał, że zadłużenie szpitala im. Śniadeckiego wynosi ok. 50 mln zł. W latach 2010-2012 zadłużenie szpitala spadło o ponad 10 mln zł z poziomu ponad 58 mln zł do ponad 47 mln zł, a obecnie lecznica znów notuje straty.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.