Lekarze rodzinni wstępnie "dogadali się" z Ministerstwem Zdrowia

Porozumienie Zielonogórskie i Kolegium Lekarzy Rodzinnych porozumiały się z resortem zdrowia w sprawie ograniczenia liczby badań, które od 2015 r. będą zlecać lekarze POZ. Kolejne rozmowy mają odbyć się w najbliższych dniach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lekarze rodzinni wstępnie "dogadali się" z Ministerstwem Zdrowia

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

17 gru 2014 19:40


Jak powiedział prezes Porozumienia Zielonogórskiego, Jacek Krajewski, w trakcie negocjacji doszło do wstępnego porozumienia dotyczącego zasad funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej od początku 2015 r., jednak dotyczą one jedynie części postulatów środowiska lekarzy POZ.

Czytaj też: Wrocław: jest porozumienie w szpitalu im. Falkiewicza - lekarze nie odejdą?

Wyjaśnił, że resort zdrowia zgodził się, by "w znacznym stopniu" zmniejszyć zakres dodatkowych badań diagnostycznych, które od stycznia mają zlecać lekarze POZ. Chodzi m.in. o USG krtani i przełyku, które są bardzo rzadko wykonywane i możliwe do wykonania właściwie wyłącznie na poziomie klinicznym.

Krajewski zaznaczył, że ministerstwo zobowiązało się do przygotowania do piątku zmiany rozporządzenia dotyczącego świadczeń gwarantowanych w zakresie POZ. Od tego PZ uzależnia dalsze rozmowy z MZ, jednak uzgodniono, że w najbliższych dniach odbędą się kolejne rozmowy.

Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych - drugiej organizacji, która brała udział w środowych negocjacjach - powiedział, że w ich trakcie nie doszło do porozumienia dotyczącego finansowania POZ. Zaznaczył, że kolejne negocjacje z MZ zaplanowane są na sobotę (20 grudnia br.).

Czytaj też: Płock: lekarze POZ nie wykluczają zamknięcia przychodni

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przekonywał, że na podstawową opiekę zdrowotną w 2015 r. wydanych zostanie 6 mld zł - o 800 mln zł więcej niż w tym roku. Dodał, że nie wyobraża sobie, by lekarze nie chcieli podpisać umów na nowych warunkach, bo oznaczają one m.in. znaczący wzrost stawki za jednego pacjenta - z 96 zł do 136,20 zł.

Minister podkreślił, że poza 800 mln zł dodatkowych środków na POZ, na to, by lekarze wypisywali pacjentom tzw. kartę szybkiej diagnostyki onkologicznej, przeznaczonych zostanie kolejne 80 mln zł. Średnio lekarz za wystawienie takiej karty otrzyma 50 zł.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.