Lekarze porozumieli się z dyrekcją. Zostają w pracy

Dyrekcja i lekarze Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii (ŚCP) w Morawicy podpisali porozumienie płacowe. Lekarze cofnęli wypowiedzenia i nie odejdą z pracy z końcem marca.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lekarze porozumieli się z dyrekcją. Zostają w pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

12 mar 2018 17:34


  • Od kilku miesięcy podwyżek pensji domagają się także przedstawiciele innych zawiązków zawodowych i specjalizacji z morawickiej lecznicy - m.in. terapeuci, pielęgniarki, psychologowie, statystycy medyczni, fizjoterapeuci.
  • W czerwcu ub.r. pracownicy szpitala zorganizowali pikiety m.in. przed budynkiem Świętokrzyskiego Oddziału NFZ, domagając się większego kontraktu dla szpitala.
  • Przedstawiciele związków zawodowych twierdzili, że ich pensje nie wzrosły od 2009 r.

ŚCP to jedyny w województwie świętokrzyskim szpital psychiatryczny. Pod koniec listopada ub.r. 34 lekarzy psychiatrów z ponad 50 zatrudnionych tam lekarzy wypowiedziało umowy o pracę. Po kilku dniach wypowiedzenie złożyło kolejnych dwóch psychiatrów.

Psychiatrzy zgłosili postulaty płacowe dotyczące m.in. zwiększenia wynagrodzenia zasadniczego dla specjalistów II stopnia do dwóch średnich krajowych i zwiększenia stawki godzinowej podczas dyżuru do 200 zł.

Później lekarze zgodzili się przesunąć wypowiedzenia o miesiąc - trzymiesięczny ich okres mijał 31 marca. W ostatnich tygodniach cztery osoby z 36, które złożyły wypowiedzenia, odeszły z pracy w morawickim szpitalu.

Po rozmowach władzom szpitala i pozostałym lekarzom udało się porozumieć - w poniedziałek podpisano porozumienie płacowe. Jak powiedział dyrektor lecznicy Jacek Musiał, lekarze będą otrzymywali premie w wysokości 1,5 tys. zł brutto jako dodatek do pensji. Dyrektor dodał, że lekarze cofnęli wypowiedzenia.

Jak wyjaśniał Musiał, szpital - aby mieć pieniądze na wypełnienie postulatów płacowych wynikających z porozumienia - zawiesił działalność deficytowego oddziału, gdzie leczono nerwice. "To nam dało blisko 700 tys. zł oszczędności rocznie. Personel tego oddziału będzie pracował na innych oddziałach szpitala. Tam też będą trafiali pacjenci" - dodał Musiał.

We wcześniejszym piśmie do dyrektora lecznicy lekarze z Morawicy zrzeszeni w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Lekarzy oraz lekarze psychiatrzy z ŚCP niezrzeszeni podkreślali, że ich wynagrodzenia są "skandalicznie niskie" w kontekście ich zaangażowania w wykonywaną pracę, podnoszenie kwalifikacji i odpowiedzialność za pacjentów.

Żądali zwiększenia wynagrodzenia podstawowego do półtorej średniej krajowej dla specjalisty I stopnia oraz do dwóch średnich krajowych dla specjalisty II stopnia (przyjmując średnią krajową jako 4,4 tys. zł.). Chcieli jednocześnie podniesienia stawki godzinowej za dyżur do 200 zł za godzinę (II stopień) lub do 150 zł (I stopień), a dla lekarzy bez specjalizacji - do 100 zł. Obecna stawka to ok. 50 zł. Kolejny postulat to 20 proc. dodatku od podstawy pensji dla lekarzy z doktoratem oraz 40 proc. dodatku dla osób z habilitacją.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.