www.rynekzdrowia.pl

Lekarz na kontrakcie: System dyżurów lekarzy w Polsce wymaga zmian

0 0
Lekarz na kontrakcie: System dyżurów lekarzy w Polsce wymaga zmian
W szpitalach dyżuruje za dużo lekarzy specjalistów (fot.PTWP)

• Śmierć 44-letniej anestezjolog w szpitalu w Białogardzie podczas czwartej doby dyżuru ponownie wywołała publiczną dyskusję o czasie pracy lekarzy.
• "Są przemęczeni, bo do etatów dorabiają dyżurami na kontraktach" - to jeden z medialnych przekazów.
• Problem jest jednak znacznie bardziej złożony.

Anestezjolog, która zmarła 8 sierpnia br. w Szpitalu Powiatowym w Białogardzie, nie była etatowym pracownikiem tej lecznicy. Dyżurowała w niej, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą. Jako ordynator etatowo pracowała w innym szpitalu.

- Nieustannie podróżowała między tymi placówkami - powiedział w rozmowie z PAP przewodniczący związku "Solidarność" w szpitalu w Białogardzie Wiesław Haik.

Okoliczności śmierci lekarki wyjaśnia prokuratura. Związkowcy chcą, aby NFZ oraz NIK skontrolowały m.in. szpital w Białogardzie i trzy inne lecznice zarządzane przez tę samą spółkę. - Z naszej wiedzy wynika, że lekarze pracują w tych czterech szpitalach jednocześnie - powiedział Haik. - Chcemy, aby skontrolowano firmę pod kątem zatrudnienia pracowników, a także liczby godzin przepracowanych przez lekarzy.

W 2008 roku, między innymi za sprawą unijnej dyrektywy, weszły u nas w życie przepisy, według których lekarz może pracować 7 godz. 35 min na dobę. Lekarze wywalczyli też możliwość 11-godzinnego odpoczynku po dyżurze.

Wielu z nich nie korzysta jednak z tej możliwości, zgadzając się m.in. na klauzulę opt-out. Umowa o pracę z taką klauzulą pozwala wydłużyć tydzień pracy powyżej 48 godzin (ale nie więcej niż do 72 godzin).

Czytaj też: Dla bezpieczeństwa wszystkich czas pracy lekarzy trzeba prawnie ograniczyć. Jak u kierowców i pilotów

Lekarze mogą jeszcze pracować w ramach kontraktów - w oparciu o umowy cywilno-prawne, do których nie stosuje się przepisów kodeksu pracy. Pracodawców nie interesuje wtedy, jak długo i gdzie jeszcze pracuje zatrudniany przez nich lekarz.

Dr Adam Kozierkiewicz, ekspert ochrony zdrowia, przypomina, że unijna dyrektywa o czasie pracy nie została wprowadzona z myślą o ochronie m.in. pracowników szpitali, ale ze względu na bezpieczeństwo pacjentów. - Chodzi o ograniczenie ryzyka narażenia pacjentów na skutki przemęczenia lekarzy, w tym popełniania przez nich błędów - mówi ekspert, zaznaczając, że dyrektywa o czasie pracy dotyczy nie tylko lekarzy, ale też na przykład kierowców.

Wskazuje, że duch tej dyrektywy został w polskiej legislacji złamany, a idea ograniczenia czasu pracy, mająca służyć konsumentom, uległa w naszym prawodawstwie swoistej "falandyzacji". Dzieje się tak między innymi poprzez zawieranie kontraktów cywilnoprawnych z lekarzami prowadzącymi działalność gospodarczą, czyli ich samozatrudnienie.

Cały artykuł czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.