Lekarz musi miec swobodę wyboru specjalizacji

- Lekarze muszą mieć swobodę wyboru specjalizacji - twierdzi Lech Antoni Kołakowski. Poseł domaga się zniesienia ich limitów rezydentury oraz swobody wyboru specjalizacji lekarskiej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lekarz musi miec swobodę wyboru specjalizacji

PODZIEL SIĘ


Autor: Rynek Zdrowia

www.rynekzdrowia.pl

10 kwi 2015 14:37


W interpelacji skierowanej do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza przekonuje, że przyszli lekarze - kończąc studia medyczne - wyjeżdżają za granicę, gdzie jest otwarty dostęp do specjalizacji.

Zdaniem posła Kołakowskiego to jedna z przyczyn długich kolejek pacjentów do lekarzy specjalistów. "Brak działań może doprowadzić do tego, że pacjenci w przyszłości pozostaną bez właściwej specjalistycznej opieki medycznej" - ostrzega poseł Kołakowski.

Poseł zgłasza także zastrzeżenia do samej procedury kwalifikowania na specjalizację. W postępowaniu kwalifikacyjnym lekarz może złożyć wniosek tylko w jednej dziedzinie medycyny (specjalizacji) i tylko w jednym województwie, a otrzymanie rezydentury zależy od tego, czy inne osoby, które aplikowały uzyskały lepszy, czy gorszy wynik z Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK).

Czytaj też: Powstanie nowa specjalizacja lekarska?

- O tym jednak lekarz dowie się dopiero po zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego - zauważa poseł Kołakowski wskazując, że w związku z tym uzyskanie rezydentury niejednokrotnie zależy od szczęścia i przypadku.

- Wielu lekarzy (ok. 40 proc.) z najwyższym wynikiem z egzaminu LEK nie dostaje się na wybraną specjalizację. W konsekwencji młodzi lekarze, często najlepsi absolwenci, wyjeżdżają za granicę - dodaje.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.