Kubańscy lekarze po pracę do Brazylii

Brazylia rozpoczęła negocjacje o zatrudnieniu co najmniej 6 tys. kubańskich lekarzy, którzy mieliby prowadzić praktykę w wiejskich regionach Brazylii - podało brazylijskie MSZ. Stowarzyszenie brazylijskich lekarzy krytykuje pomysł jako "nieodpowiedzialny".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kubańscy lekarze po pracę do Brazylii

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

7 maj 2013 11:19


Brazylia i Kuba konsultują się obecnie w sprawie możliwości zatrudnienia Kubańczyków z Panamerykańską Organizacją Zdrowia. Jednak organizacja zrzeszająca brazylijskich lekarzy, Federalna Rada Medyczna, uważa, że inicjatywa jest elementem "programu polityczno-wyborczego" i zgłasza zastrzeżenia do kwalifikacji medycznych kubańskich lekarzy.

"Kuba jest bardzo biegła w obszarach medycyny, farmaceutyków i biotechnologii, i Brazylia rozważa zatrudnienie ok. 6 tys. kubańskich lekarzy" - oświadczył brazylijski minister spraw zagranicznych Antonio Patriota w czasie rozmów w Hawanie z szefem kubańskiego MSZ Bruno Rodriguezem.

Większość lekarzy w Brazylii praktykuje w największych miastach kraju, a wiejskie obszary pozostają pod tym względem zaniedbane.

Rozmowy z Kubą na ten temat rozpoczęła w styczniu ubiegłego roku prezydent Dilma Rousseff w czasie wizyty w Hawanie. Rousseff poruszyła wówczas również temat współpracy w dziedzinie farmacji.

Kuba wysłała już dziesiątki tysięcy lekarzy do pracy w Wenezueli, która w zamian zaopatruje Hawanę w tanią ropę naftową.

Kubańskie władze informują, że Brazylia jest szóstym największym partnerem handlowym kraju i głównym dostawcą żywności. W ubiegłym roku wymiana handlowa między dwoma krajami sięgnęła rekordowego poziomu 661 milionów dolarów, co oznacza wzrost o 6 proc. w porównaniu z rokiem 2011.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.