Kryzys odbija się na pokoleniu 50+ depresją

Bezrobotne osoby po 50-tym roku życia stanowią grupę w większym stopniu narażoną na ryzyko występowania depresji. W wielu krajach objawy depresji wśród bezrobotnych występują ponad dwukrotnie częściej niż wśród pracujących.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kryzys odbija się na pokoleniu 50+ depresją

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

27 cze 2013 12:33


Problem ten jest szczególnie wyraźny w Polsce, gdzie 55 proc. osób bezrobotnych w wieku powyżej 50 roku życia cierpi na depresję (co stanowi dwukrotnie wyższy odsetek niż wśród osób pracujących) - m.in. takie wnioski płyną z najnowszej publikacji międzynarodowego Konsorcjum Badawczego SHARE "Aktywność w okresie starzenia się i solidarność międzypokoleniowa w Europie".

W innych krajach regionu środkowowschodniego, takich jak Węgry, Czechy czy Estonia, odsetek ten oscyluje wokół 40 proc. Dla porównania w Holandii - 8,7 proc. (to jedyny kraj w Europie, gdzie na depresję częściej narażeni są pracujący, którzy skończyli 50 lat - 14,5 proc. - niż bezrobotni). 

Badanie SHARE umożliwia wgląd w życie osób, które ukończyły pięćdziesiąt lat z 16 krajów Europy, w tym z Polski. Polskim partnerem Konsorcjum SHARE jest Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA.

W okresie czterech lat, dzielących najnowszą rundę badania i jego poprzednią edycję, prawdopodobieństwo wpadnięcia w zły stan zdrowia wśród osób w trudnej sytuacji materialnej było o około 40 proc. wyższe niż wśród tych, którzy deklarowali, że dają sobie radę bez problemów.

Analitycy z Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA podkreślają w swoim rozdziale, że zła sytuacja materialna osób w wieku 50+ znacząco przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia fizycznego i psychicznego.

W porównaniu do osób w dobrej kondycji materialnej, starsze osoby, które borykają się z finansowymi trudnościami o 40% częściej popadają w zły stan zdrowia i depresję.

Ponadto, jak zauważają autorzy, odnoszenie się do dochodowych miar ubóstwa wśród osób starszych jako odzwierciedlenia ich sytuacji materialnej okazuje się być nieadekwatne. Bieżący dochód mało mówi o materialnej kondycji osób starszych.

- Szczególnie w przypadku osób starszych dochód jest nieodpowiednią miarą sytuacji materialnej, na którą w dużej mierze wpływają także bardzo zróżnicowane koszty utrzymania oraz opieki zdrowotnej. Sytuacja materialna osób starszych ma ogromne znaczenie dla ich jakości życia, ale monitorowanie jej oparte powinno być o szersze aspekty, takie jak majątek i deprywacja materialna - podkreśla dr Michał Myck, dyrektor CenEA i koordynator projektu SHARE w Polsce.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.