Kryzys odbija się na pokoleniu 50+ depresją

0 0
Kryzys odbija się na pokoleniu 50+ depresją

Bezrobotne osoby po 50-tym roku życia stanowią grupę w większym stopniu narażoną na ryzyko występowania depresji. W wielu krajach objawy depresji wśród bezrobotnych występują ponad dwukrotnie częściej niż wśród pracujących.

Problem ten jest szczególnie wyraźny w Polsce, gdzie 55 proc. osób bezrobotnych w wieku powyżej 50 roku życia cierpi na depresję (co stanowi dwukrotnie wyższy odsetek niż wśród osób pracujących) - m.in. takie wnioski płyną z najnowszej publikacji międzynarodowego Konsorcjum Badawczego SHARE "Aktywność w okresie starzenia się i solidarność międzypokoleniowa w Europie".

W innych krajach regionu środkowowschodniego, takich jak Węgry, Czechy czy Estonia, odsetek ten oscyluje wokół 40 proc. Dla porównania w Holandii - 8,7 proc. (to jedyny kraj w Europie, gdzie na depresję częściej narażeni są pracujący, którzy skończyli 50 lat - 14,5 proc. - niż bezrobotni). 

Badanie SHARE umożliwia wgląd w życie osób, które ukończyły pięćdziesiąt lat z 16 krajów Europy, w tym z Polski. Polskim partnerem Konsorcjum SHARE jest Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA.

W okresie czterech lat, dzielących najnowszą rundę badania i jego poprzednią edycję, prawdopodobieństwo wpadnięcia w zły stan zdrowia wśród osób w trudnej sytuacji materialnej było o około 40 proc. wyższe niż wśród tych, którzy deklarowali, że dają sobie radę bez problemów.

Analitycy z Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA podkreślają w swoim rozdziale, że zła sytuacja materialna osób w wieku 50+ znacząco przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia fizycznego i psychicznego.

W porównaniu do osób w dobrej kondycji materialnej, starsze osoby, które borykają się z finansowymi trudnościami o 40% częściej popadają w zły stan zdrowia i depresję.

Ponadto, jak zauważają autorzy, odnoszenie się do dochodowych miar ubóstwa wśród osób starszych jako odzwierciedlenia ich sytuacji materialnej okazuje się być nieadekwatne. Bieżący dochód mało mówi o materialnej kondycji osób starszych.

- Szczególnie w przypadku osób starszych dochód jest nieodpowiednią miarą sytuacji materialnej, na którą w dużej mierze wpływają także bardzo zróżnicowane koszty utrzymania oraz opieki zdrowotnej. Sytuacja materialna osób starszych ma ogromne znaczenie dla ich jakości życia, ale monitorowanie jej oparte powinno być o szersze aspekty, takie jak majątek i deprywacja materialna - podkreśla dr Michał Myck, dyrektor CenEA i koordynator projektu SHARE w Polsce.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.