www.rynekzdrowia.pl

Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia: Lekarz specjalista powinien zarabiać minimum dwie średnie krajowe

0 0
Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia: Lekarz specjalista powinien zarabiać minimum dwie średnie krajowe
Dr Radziwiłł zwrócił uwagę na problem braku kadr, zarówno jeśli chodzi o pielęgniarki, jak i o lekarzy. Fot. Archiwum

- Jedynie 30 proc. absolwentek szkół pielęgniarskich decyduje się na podjęcie pracy w tym zawodzie. 70 proc. „znika”. Wydaje się, że sama tylko podwyżka płac nie wystarczy. Potrzebne są także inne zachęty - ocenił Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia w rządzie Beaty Szydło.

Portal RynekZdrowia.pl przypomina, co 22 października br., podczas debaty otwierającej XI Forum Rynku Zdrowia w Warszawie, mówił Konstanty Radziwiłł, od dziś - minister zdrowia.

Luka na rynku zdrowia

Dr Radziwiłł zwrócił uwagę na problem braku kadr, zarówno jeśli chodzi o pielęgniarki, jak i o lekarzy. Obie grupy szybko się starzeją, a jednocześnie nie są wystarczająco zasilane młodymi adeptami zawodu.

- Jedynie 30 proc. absolwentek szkół pielęgniarskich decyduje się na podjęcie pracy w tym zawodzie. 70 proc. „znika”. Wydaje się, że sama tylko podwyżka płac nie wystarczy. Potrzebne są także inne zachęty - ocenił.

- Musimy także kształcić zdecydowanie więcej lekarzy, ale w języku polskim, nie angielskim, ponieważ ci, którzy przyjeżdżają z zagranicy uczyć się na naszych uczelniach medycznych nie zostaną w naszym kraju i nie będą leczyć polskich pacjentów. Trzeba także uporządkować kwestie wynagrodzeń i czasu pracy lekarzy - zauważył były prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Wynagrodzenia lekarzy

W opinii Konstantego Radziwiłła, lekarz specjalista powinien w Polsce zarabiać minimum dwie średnie krajowe. W ochronie zdrowia powinny zostać także wprowadzone minimalne wynagrodzenia sygnalizujące, poniżej jakiego poziomu nie wolno zejść.

W trakcie debaty Konstanty Radziwiłł przypomniał, że należy możliwie szybko przyjąć ustawę o innych zawodach medycznych. Opowiada się również zdecydowanie za przywróceniem stażu podyplomowego.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (19)

 • gdzie tak zarabiają w Polsxe min 100 za godzinę ,zaraz tam jadę bo mi wychodzi średnio 44 zł
 • może powinni zarabiać 2 średnie krajowe. na razie to zarabiają kilka razy więcej. tam gdzie pracuję lekarz za godzinę pracy dostaje od 100 do 300 zł
 • +ŁAPÓWKI.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.