Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia: Lekarz specjalista powinien zarabiać minimum dwie średnie krajowe

- Jedynie 30 proc. absolwentek szkół pielęgniarskich decyduje się na podjęcie pracy w tym zawodzie. 70 proc. „znika”. Wydaje się, że sama tylko podwyżka płac nie wystarczy. Potrzebne są także inne zachęty - ocenił Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia w rządzie Beaty Szydło.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia: Lekarz specjalista powinien zarabiać minimum dwie średnie krajowe

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia.pl

www.rynekzdrowia.pl

9 lis 2015 20:27


Portal RynekZdrowia.pl przypomina, co 22 października br., podczas debaty otwierającej XI Forum Rynku Zdrowia w Warszawie, mówił Konstanty Radziwiłł, od dziś - minister zdrowia.

Luka na rynku zdrowia

Dr Radziwiłł zwrócił uwagę na problem braku kadr, zarówno jeśli chodzi o pielęgniarki, jak i o lekarzy. Obie grupy szybko się starzeją, a jednocześnie nie są wystarczająco zasilane młodymi adeptami zawodu.

- Jedynie 30 proc. absolwentek szkół pielęgniarskich decyduje się na podjęcie pracy w tym zawodzie. 70 proc. „znika”. Wydaje się, że sama tylko podwyżka płac nie wystarczy. Potrzebne są także inne zachęty - ocenił.

- Musimy także kształcić zdecydowanie więcej lekarzy, ale w języku polskim, nie angielskim, ponieważ ci, którzy przyjeżdżają z zagranicy uczyć się na naszych uczelniach medycznych nie zostaną w naszym kraju i nie będą leczyć polskich pacjentów. Trzeba także uporządkować kwestie wynagrodzeń i czasu pracy lekarzy - zauważył były prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Wynagrodzenia lekarzy

W opinii Konstantego Radziwiłła, lekarz specjalista powinien w Polsce zarabiać minimum dwie średnie krajowe. W ochronie zdrowia powinny zostać także wprowadzone minimalne wynagrodzenia sygnalizujące, poniżej jakiego poziomu nie wolno zejść.

W trakcie debaty Konstanty Radziwiłł przypomniał, że należy możliwie szybko przyjąć ustawę o innych zawodach medycznych. Opowiada się również zdecydowanie za przywróceniem stażu podyplomowego.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

19 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

olo 2016-06-28 01:03:26

gdzie tak zarabiają w Polsxe min 100 za godzinę ,zaraz tam jadę bo mi wychodzi średnio 44 zł

emergency 2016-05-11 20:44:00

może powinni zarabiać 2 średnie krajowe. na razie to zarabiają kilka razy więcej. tam gdzie pracuję lekarz za godzinę pracy dostaje od 100 do 300 zł

Olo 2016-04-15 15:49:56

+ŁAPÓWKI.