Komitet Protestacyjny PZM: Popieramy głodówkę rezydentów

Zakończyło się spotkanie Komitetu Protestacyjnego Porozumienia Zawodów Medycznych. Jego przedstawiciele zadeklarowali, że podtrzymują poparcie dla protestu głodowego lekarzy rezydentów i widzą potrzebę bardziej "radykalnych" działań.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Komitet Protestacyjny PZM: Popieramy głodówkę rezydentów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

11 paź 2017 21:28


Komitet Protestacyjny Porozumienia Zawodów Medycznych (PZM) to podmiot, który powstał wraz z rozpoczęciem protestu głodowego lekarzy rezydentów. PZM tworzy zaś kilkanaście związków i organizacji zrzeszających pracowników służby zdrowia.

"Zapoznaliśmy się dziś z tym urobkiem, który mają lekarze rezydenci. Daliśmy im jasny sygnał że dalej popieramy protest głodowy lekarzy rezydentów. Postanowiliśmy zacząć działać bardziej radykalnie" - powiedział dziennikarzom po zakończeniu spotkania Cezary Staroń z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych.

Dodał, że Komitet podjął pewne "decyzje", których jednak na razie nie upubliczni. Kolejne spotkanie - w poniedziałek.

Staroń, pytany o środowe rozmowy premier z rezydentami, podczas których Beata Szydło złożyła im propozycję prac nad postulatami protestujących w specjalnym zespole roboczym odparł: "Mamy nadzieję, że PZM także przystąpi do rozmów".

Przypomniał, że PZM złożyło w Sejmie obywatelski projekt ustawy o wynagrodzeniach pracowników medycznych. Zebrano pod nim prawie 240 tys. podpisów. Projekt przewiduje, że minimalne wynagrodzenia pracowników medycznych byłyby wyższe niż w uchwalonej niedawno, rządowej ustawie, a tempo dochodzenia do docelowej wysokości stawek - szybsze.

Protestujący od ponad tygodnia lekarze rezydenci domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.