Kobiety częściej narzekają na zimno w biurze

Temperatura w pomieszczeniach biurowych jest dla większości kobiet o kilka stopni za niska - wynika z najnowszych badań holenderskich naukowców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kobiety częściej narzekają na zimno w biurze

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 sie 2015 12:08


22 stopnie Celsjusza to obecnie standard klimatyzacji automatycznej, tzw. temperatura komfortu, która w założeniu ma godzić preferencje osób przebywających w tym samym pomieszczeniu. Jednak, jak przekonują naukowcy z uniwersytetu w Maastricht w Holandii, konsensus ten nie uwzględnia różnic w tempie metabolizmu u kobiet i mężczyzn.

Wyniki badania, którym objętych zostało 16 młodych kobiet wykonujących lekką pracę administracyjno-biurową, wskazują, że dla pań idealna temperatura w biurze to 25 stopni Celsjusza. W przypadku mężczyzn jest to 22 stopnie Celsjusza.

Czytaj też: Temperatura w biurze wpływa na efektywność pracy

Holenderscy badacze tłumaczą tę rozbieżność faktem, że tempo metabolizmu u kobiet jest o 35 proc. niższe niż u mężczyzn - przy czym tempo metabolizmu należy tutaj rozumieć jako szybkość, z jaką ludzki organizm spala energię, wytwarzając przy tym ciepło.

Obecny standard klimatyzacji automatycznej opiera się na badaniach przeprowadzonych w latach 60-tych XX wieku. Ich autorzy jako kryterium przyjęli tempo metabolizmu u 40-letniego mężczyzny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.