Japońskie karoshi, czyli śmierć z przepracowania

0 0
Japońskie karoshi, czyli śmierć z przepracowania

Rocznie z przepracowania umiera 30 tys. Japończyków, którzy pracują średnio ponad 60 godzin tygodniowo, rzadko kiedy korzystają z urlopów i są narażeni na stres. Ofiarą karoshi stał się też premier Japonii - Keizō Obuchi.

- Japońskie przedsiębiorstwo jest jak wojsko. A przecież nie protestuje się przeciw rozkazom dowódcy. Po prostu - trzeba robić, co każą i tyle - mówi Rafał Tomański, dziennikarz, podróżnik i autor książki „Made in Japan”.

Aż trudno uwierzyć, ale jeszcze na początku XX w. Japończycy byli leniami. - Jak im się dawało wypłatę, to znikali na całe dnie. Kiedy kieszenie były puste, wracali skruszeni do pracodawcy i błagali, żeby przyjął ich na nowo - wyjaśnia Tomański.

Dziś Japończycy poświęcają pracy całe życie. Praktycznie nie ma dla nich dnia, który kończyłby się bez nadgodzin.

- Nawet jeśli Japończyk swoje zrobił, nie wypada mu wyjść wcześniej z pracy. Cała reszta zespołu wciąż pracuje, a on nie? Dlatego w Japonii wymyślono spanie na siedząco, z otwartymi oczami - mówi Tomański.

Prof. Małgorzata Filip z Instytutu Farmakologii PAN wskazuje, że do głównych konsekwencji pracoholizmu należą: przewlekłe zmęczenie, choroby układu sercowo-naczyniowego prowadzące do zawałów serca, wrzody żołądka i inne zaburzenia gastryczne, a także podatność na różne choroby. Czyli wszystko to, co może prowadzić do karoshi.

- Japończycy mają nawet tzw. nerwice niedzielne polegające na złym samopoczuciu i bólu głowy w dzień wolny od pracy - mówi prof. Małgorzata Filip.

Jak podkreślają eksperci, śmierć z powodu nadmiaru pracy - choć zazwyczaj pojawia się nagle i bez ostrzeżenia - nie następuje od razu. Rozwijające się w organizmie choroby z przepracowania nie dają silnych objawów. Poza tym komuś, kto jest nieustannie pochłonięty pracą, łatwo je przeoczyć.

Problem karoshi rozprzestrzenia się na całym świecie. W sierpniu media donosiły o śmierci stażysty w londyńskim oddziale Bank of America Merrill Lynch. 21-latek pracował po 21 godzin dziennie. Jego ciało znaleźli współpracownicy. Siedmiotygodniowy staż niemieckiego studenta dobiegał końca.

- Wśród przyczyn pracoholizmu są również czynniki zewnętrzne: rosnący kryzys gospodarczy, groźba bezrobocia, szybkie tempo życia czy wymogi rynku pracy - zaznacza prof. Filip.

Pędząc za karierą i swoim miejscem na rynku pracy, nie trudno o to, aby stać się ofiarą karoshi. W Polsce to się na szczęście nie zdarza zbyt często, nawet wśród menedżerów wyższego szczebla. Dlaczego?

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

 • W Polsce mamy problem z ukrytym przepracowaniem tzn lekarzom trudno jest zdiagnozowac taka przyczyne bo lecza skutek, a nie szukaja przyczyn.
  U nas to sie nazywa "wypalenie zawodowe" za ktorym ida w slad choroby psychiczne i fizyczne

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.