Jak dbać o komfort fizyczny pracowników?

Prawie połowa Polaków skarży się na bóle pleców. W gabinetach ortopedycznych przybywa osób, które wymagają nawet kilkutygodniowej rehabilitacji. Lekarze twierdzą, że ruch
i odpowiednio wyposażone biuro pomagają zapobiec większości nieprzyjemnych dolegliwości.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak dbać o komfort fizyczny pracowników?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

3 wrz 2014 11:08


Badanie przeprowadzone na zlecenie ROL Ergo wykazało, że blisko połowa Polaków odczuwa ból pleców przynajmniej raz w tygodniu. - To jedna z tzw. chorób cywilizacyjnych – wyjaśnia lek. med. Tomasz Bojanowski z kliniki Ortho Line w Zielonej Górze.  

Czytaj też: Oto jak Polacy cierpią w pracy...

–  Dolegliwość dokucza najczęściej osobom miedzy 30 a 50 rokiem życia, czyli grupie najbardziej aktywnej zawodowo. Ludzie spędzają w pracy wiele godzin, często w jednej, niezbyt wygodnej pozycji. W pewnym momencie organizm mówi dość i zaczynają się problemy z kręgosłupem - dodaje Bojanowski.
 
Ergonomiczne miejsce pracy zapobiega dolegliwościom bólowym, a także gwarantuje komfort fizyczny. Pracownicy biurowi większość czasu pracy spędza w pozycji siedzącej.

- Osoby siedzące przez większość dnia mają słabe napięcie mięśni grzbietu i nóg. Dlatego zalecam takim pacjentom aktywny wypoczynek oraz ćwiczenia na wzmocnienie mięśni pleców. Jednak najlepszym sposobem przeciwdziałania bólom kręgosłupa jest zachowanie prawidłowej postawy podczas wykonywania obowiązków oraz prowadzenie aktywnego trybu życia - tłumaczy Bojanowski.

Aktywność i ergonomiczne biuro

- Choroby cywilizacyjne wiążą się bezpośrednio z trybem pracy – mówi lek. med. Tomasz Bojanowski. Dlatego kluczowe jest zachęcanie pracowników do częstego ruchu oraz właściwe wyposażenie stanowiska pracy. Prawidłową pozycję ciała pozwala utrzymać odpowiednio wyprofilowane krzesło z podgłówkiem i podłokietnikami.

Czytaj też: Pracujesz w biurze? Oto 20 rzeczy, które rujnują twoje zdrowie

Jednak właściwie dobrane siedzisko to tylko połowa sukcesu. Nie bez znaczenia jest również biurko. Coraz więcej biur decyduje się na wprowadzenie koncepcji Sit’n Stand, czyli biurek z regulowaną wysokością, co umożliwia zmianę pozycji z siedzącej na stojącą i odwrotnie.

- Pozwala to na wykonanie aktywności fizycznej, bez konieczności przerywania pracy. Pozycja stojąca jest dla człowieka bardziej naturalna niż siedzenie, dlatego zmniejsza ryzyko wystąpienia bólu pleców – twierdzi lek. med. Tomasz Bojanowski.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.