Jak będzie można zostać sekretarką medyczną?

Są prowadzone prace analityczne, dzięki którym zostanie podjęta decyzja o sposobie uzyskiwania kompetencji sekretarki medycznej tj. o typie kształcenia w tym zawodzie - poinformowała Rynek Zdrowia Milena Kruszewska, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak będzie można zostać sekretarką medyczną?

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia.pl

www.rynekzdrowia.pl

12 lut 2018 18:24


Minister zdrowia Łukasz Szumowski przekonuje, że wprowadzenie zawodu sekretarki medycznej nie będzie kosztowało, a wręcz odwrotnie, da oszczędności w systemie. Jak tłumaczył minister  w niedawnej rozmowie z TVP Info, lekarz, którego wykształcenie i praca są tak drogie, będzie mógł skupić się na swojej właściwej roli.

Jak przypomina Milena Kruszewska, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, wśród stanowisk pracy określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami (Dz. U. Nr 151, poz. 896) zostały uwzględnione stanowiska sekretarki medycznej i starszej sekretarki medycznej.

Zgodnie z tym rozporządzeniem na tym stanowisku może być zatrudniona osoba posiadająca wykształcenie średnie, natomiast na stanowisku starszej sekretarki medycznej - osoba posiadająca dodatkowo 5-letnie doświadczenie zawodowe.

Kruszewska przyznaje natomiast, że w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 marca 2017 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. z 2017 r. poz. 622, z późn. zm.) nie ma tego zawodu. To oznacza brak podstaw prawnych do regulowanego kształcenia w systemie oświaty przygotowującego do pracy na w zawodzie sekretarki medycznej.

- Niemniej jednak obecnie, w kontekście nowych wyzwań związanych z informatyzacją systemu ochrony zdrowia i prowadzeniem dokumentacji medycznej przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych w postaci elektronicznej oraz odciążeniem profesjonalistów medycznych od obowiązków administracyjnych, w resorcie zdrowia we współpracy z Sektorową Radą ds. Kompetencji - opieka zdrowotna i pomoc społeczna prowadzone są prace analityczne - podkreśla rzeczniczka MZ.

Więcej przeczytasz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.