Ile zarabiają lekarze w Polsce?

Resort zdrowia policzył, ile zarabiają lekarze w Polsce. Blisko 11 tys. zł brutto miesięcznie trafia do kieszeni ordynatora w Wielkopolsce, jego koledzy po fachu ze specjalizacją II stopnia i bez specjalizacji zarabiają nawet o połowę mniej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ile zarabiają lekarze w Polsce?

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza/rynekzdrowia.pl

www.rynekzdrowia.pl

25 mar 2013 20:39


Ponad 7,2 tysiąca zarabiają lekarze II specjalizacji, a lekarz bez specjalizacji - 4,9 tys. zł - podała „Gazeta Wyborcza". W raporcie uwzględniono zarobki brutto lekarzy zatrudnionych na umowę o pracę. Do pensji zasadniczej wliczono dodatki i dyżury.

Obraz jest więc niepełny, bo w wielu szpitalach lekarze albo w całości przeszli na kontrakty, albo mają "kontraktowe" dyżury. Zestawienie nie uwzględnia też dochodów, które lekarze uzyskują poza lecznicami.

Najwięcej zarabiają ordynatorzy. Średnia krajowa wynosi 10 tys. 681 zł brutto. Najlepiej płaci Mazowsze - 12,7 tys. zł, choć hojne jest też Świętokrzyskie (12,2 tys. zł). "Najbiedniejsi" są ordynatorzy w woj. lubuskim (9 tys. zł).

Pensje lekarzy z II stopniem specjalizacji w Wielkopolsce zmalały o 200 zł miesięcznie. Średnia pensja wynosi obecnie 7,2 tys. zł. To o 300 zł mniej niż średnia krajowa i o 1437 zł mniej niż na Mazowszu, które znów góruje nad resztą kraju.

Raport uwzględnił także średnią pensję lekarzy z I stopniem specjalizacji - w Wielkopolsce wynosi ona 6,8 tys. zł i jest wyższa o prawie 300 zł od średniej krajowej - a także zarobki lekarzy bez specjalizacji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.