Grypa wśród pracowników - koszt, przed którym można się zabezpieczyć

0 0
Grypa wśród pracowników - koszt, przed którym można się zabezpieczyć
Grypa wśród pracowników stanowi problem finansowy, na które składają się koszty takie jak absencja pracownika, zastępstwo na czas choroby czy utracona produktywność. /Fot. Flickr, anna gutermuth, CC2.0

- Dla pracodawcy grypa wśród zatrudnionych stanowi duży problem. Na szczęście wydatek ponoszony celem sfinansowania szczepień ochronnych może być ujęty w kosztach przedsiębiorstwa - zaznacza Mariusz Pigulski – ekspert Infor.pl, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Przełom 2014/2015 to okres, który zakończył się wynikiem ponad 3,7 mln zachorowań i podejrzeń grypy, ponad 12,2 tys. hospitalizacji i 11 zgonów. Blisko 25 proc. zwolnień lekarskich wystawianych jest z powodu wirusa grypy. Okres zakaźności rozpoczyna się nawet na dwa dni przed pojawianiem się pierwszych oznak choroby. Już w tym czasie dochodzi do emisji wirusa nawet na 20 proc. współpracowników.

Chory pracownik może być źródłem zakażenia przez kilka dni, gdzie średnio około 4 dni może przebywać na zwolnieniu lekarskim. Dojście do pełnej formy może trwać jeszcze przez dwa tygodnie.

Osoby wykonujące swoje obowiązki służbowe podczas choroby mają obniżony czas reakcji od 20 do 40 proc., co może spowodować ogromne koszty dla pracodawcy, gdy np. pracownik nieopatrznie popełni błąd, będąc operatorem precyzyjnego sprzętu lub obsługując urządzenia w fabryce.

Dla pracodawcy grypa wśród pracowników stanowi problem nie tylko logistyczny, ale również finansowy, na które składają się koszty pośrednie takie jak absencja pracownika przebywającego na zwolnieniu, zastępstwo na czas choroby czy utracona produktywność.

Szczepienia tańsze niż choroba

Koszty bezpośrednie ponoszone przez społeczeństwo na leczenie grypy, m.in. wydatki na leki i opiekę medyczną, to około 43,5 mln zł rocznie.

Jednocześnie oszacowane zostały koszty pośrednie, ponoszone przez polską gospodarkę i wynikające z absencji pracowników lub ich obniżonej wydajności w skali roku, kształtujące się na poziomie 836 mln zł. W sytuacji wystąpienia epidemii koszty te mogą być nawet kilkukrotnie wyższe. 

Chcą uniknąć ryzyka zwiększonej absencji i ponoszenia dodatkowych kosztów finansowych, zachowując przy tym pełną produktywność wśród swoich pracowników, coraz więcej pracodawców podejmuje decyzje o profilaktycznych szczepieniach.

Z perspektywy prowadzenia firmy jest to wydatek racjonalny, ponieważ poczyniona inwestycja w swoich pracowników mająca na celu zmniejszenie ich absencji jest uzasadniona względami ekonomicznymi. Dodatkowym bonusem jest możliwość ujęcia tego rodzaju rozchodu w kosztach uzyskania przychodów.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.