Farmaceuci mogą korzystać z prawa do wolności sumienia?

Z konstytucyjnego prawa do wolności sumienia mogą chcieć korzystać nie tylko lekarze, ale także inne grupy zawodowe, w tym farmaceuci.
REKLAMA
Puls HR Puls HR

Farmaceuci mogą korzystać z prawa do wolności sumienia?

PODZIEL SIĘ


Autor: Rynekaptek.pl/Rzeczpospolita

rynekaptek.pl

26 paź 2015 9:27


7 października Trybunał Konstytucyjny zakwestionował część przepisów regulujących powoływanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia. TK stwierdził m.in., że wolność sumienia – w tym ten jej element, w którym jest sprzeciw sumienia – musi być respektowana niezależnie od tego, czy istnieją przepisy ustawowe ją potwierdzające - przypomina Rzeczpospolita.

Według TK ustawodawca nie może więc dowolnie kształtować albo znosić tego „przywileju", lecz musi respektować konstytucyjne warunki ustanawiania ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela.

Zdaniem prawnika z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dr Doroty Pudzianowskiej wyrok TK otwiera osobom z tych grup zawodowych możliwość powoływania się w sferze publicznej na swój światopogląd i tym samym może dochodzić do odmawiania innym realizacji ich praw, konstytucyjnie zagwarantowanych. Dlatego musi zostać zagwarantowana proporcjonalność w wyrażaniu swobody sumienia.

Jak powiedziała, na wolność sumienia może powołać się np. farmaceuta przy wydawaniu środków antykoncepcyjnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.