Farmaceuci mogą korzystać z prawa do wolności sumienia?

Z konstytucyjnego prawa do wolności sumienia mogą chcieć korzystać nie tylko lekarze, ale także inne grupy zawodowe, w tym farmaceuci.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Farmaceuci mogą korzystać z prawa do wolności sumienia?

PODZIEL SIĘ


Autor: Rynekaptek.pl/Rzeczpospolita

rynekaptek.pl

26 paź 2015 9:27


7 października Trybunał Konstytucyjny zakwestionował część przepisów regulujących powoływanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia. TK stwierdził m.in., że wolność sumienia – w tym ten jej element, w którym jest sprzeciw sumienia – musi być respektowana niezależnie od tego, czy istnieją przepisy ustawowe ją potwierdzające - przypomina Rzeczpospolita.

Według TK ustawodawca nie może więc dowolnie kształtować albo znosić tego „przywileju", lecz musi respektować konstytucyjne warunki ustanawiania ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela.

Zdaniem prawnika z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dr Doroty Pudzianowskiej wyrok TK otwiera osobom z tych grup zawodowych możliwość powoływania się w sferze publicznej na swój światopogląd i tym samym może dochodzić do odmawiania innym realizacji ich praw, konstytucyjnie zagwarantowanych. Dlatego musi zostać zagwarantowana proporcjonalność w wyrażaniu swobody sumienia.

Jak powiedziała, na wolność sumienia może powołać się np. farmaceuta przy wydawaniu środków antykoncepcyjnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.