wnp.pl

Europa się starzeje. Czas na działania

0 0
Europa się starzeje. Czas na działania

Wkrótce wszyscy odczujemy wpływ demografii na nasze życie. Europa starzeje się i to nierównomiernie. Tymczasem Unia w obszarze polityki rodzinnej nie wypracowała żadnej wspólnej strategii, a w Unii Europejskiej nie ma nawet dwóch państw o zbliżonym poglądzie na ten temat - alarmowali uczestnicy debaty "Europejczycy dziś i jutro. Demografia, polityka społeczna, gospodarka", zorganizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Dyskusję zdominowała dyskusja na temat starzenia się Europy, prorodzinnej polityki rządu i systemu emerytalnego.

 Stwierdzenie, że społeczeństwo Europy się starzeje to slogan, ale i zarazem synteza. Proces ten nie przebiega jednak we wszystkich krajach podobnie. Według Eurostatu najstarsze pokolenia są obecnie w Niemczech i we Włoszech, a najmłodsi są zdecydowanie Irlandczycy. Tam też jeśli chodzi o przyrost naturalny sytuacja wygląda dość optymistycznie. Najgorzej w tym zakresie wypadają Słoweńcy i Niemcy. W tych krajach współczynnik dzietności wynosi ok. 1,2 - 1,4.

- Rzeczywiście Europa się starzeje, ale w każdym kraju sytuacja wygląda inaczej. Europa starzeje się nierównomiernie. Warto zwrócić uwagę na dosyć duże zróżnicowanie jeżeli chodzi o dzietność w poszczególnych krajach. Są kraje gdzie wynosi on 1,2 , a są kraje gdzie przekracza 2. 1,2 to bardzo mało, dalece za zastępowalnością pokoleń - mówi Stanisław Kluza, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego w latach 2006 - 2011. Zwraca on uwagę na to, że Unia Europejska w obszarze polityki rodzinnej nie wypracowała żadnej wspólnej strategii, a w Unii Europejskiej nie ma nawet dwóch państw o zbliżonym poglądzie na ten temat.

Joanna Kluzik-Rostkowska, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, podkreśliła, że niebawem wszyscy odczujemy wpływ demografii na nasze życie. - Łączy się ona przecież z edukacją. Obecnie mamy do czynienia z lawiną zamykania szkół, uczniów jest coraz mniej. Według prognoz w 2015 roku liczba maturzystów będzie równa ilości miejsc na publicznych uczelniach. Oznacza to wielką walkę pomiędzy uczelniami publicznymi a niepublicznymi. Dostęp do uczelni wyższych będzie w przyszłości bardzo łatwy, ale niekoniecznie przełoży się to na korzystną sytuację na rynku pracy - podkreśliła.

Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha, zwrócił uwagę, że Komisja Europejska jak zwykle za późno dostrzegła problem bezdzietności i starzenia się społeczeństwa. - Dziś mamy dzietność na poziomie 1,2. Jest to ogromny problem. Przyjmując ten współczynnik - 10 pokoleń i statystycznie 40 mln naród może zniknąć - zaznaczył.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.