ETS: otyłość jest przedmiotem ochrony prawa pracownika

Chociaż żadna ogólna zasada prawa Unii Europejskiej sama w sobie nie zakazuje dyskryminacji ze względu na otyłość, przypadłość ta mieści się w pojęciu "niepełnosprawności", jeżeli w określonych warunkach utrudnia dotkniętej nią osobie pełny i skuteczny udział w życiu zawodowym na równi z innymi pracownikami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

ETS: otyłość jest przedmiotem ochrony prawa pracownika

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

19 gru 2014 10:00


Tej treści wyjaśnienie wydał Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS)w sprawie, z jaką zwrócił się do niego sąd w Koldyndze (Dania).

Trybunał stwierdził, że uściślając zakres zasady równego traktowania, dyrektywa Unii wyznacza ogólne ramy dla walki z dyskryminacją w zatrudnianiu i pracy. Dyrektywa ta zakazuje wszelkiej dyskryminacji ze względu na: religię, przekonania, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.

Czytaj też: Siedząca praca prowadzi do otyłości

W szczególności dyrektywa w sprawie równego traktowania w dostępie do pracy nie wymienia otyłości (zgodnie z definicją opracowaną przez Światową Organizację Zdrowia) wśród przyczyn dyskryminacji. Przy czym nie można rozszerzać zakresu stosowania tej dyrektywy na dyskryminację z innych przyczyn, niż te, które zostały w niej wymienione.

Czytaj też: Pracujesz w biurze? Oto 20 rzeczy, które rujnują twoje zdrowie

Wypowiadając się odnośnie do kwestii, czy otyłość może stanowić niepełnosprawność w rozumieniu dyrektywy, Trybunał przypomniał, że celem tego aktu jest wyznaczenie ogólnych ram dla walki - w kontekście zatrudnienia i pracy - z dyskryminacją z wymienionych w niej przyczyn, wśród których znajduje się też niepełnosprawność.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.