Ergotest: Ponad 50 proc. stanowisk pracy nie spełnia wymogów ergonomii

Pracodawcy nie zapewniają swoim pracownikom odpowiednich warunków do pracy, narażając ich na poważne schorzenia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ergotest: Ponad 50 proc. stanowisk pracy nie spełnia wymogów ergonomii

PODZIEL SIĘ


Autor: Pracaizdrowie.com.pl

3 cze 2015 11:03


Wyniki najnowszego raportu z badania Fellowes Ergotest wykazały, że aż 51,6 proc. stanowisk pracy nie spełnia wymogów ergonomii. Oznacza to, że większość polskich pracodawców nie zapewnia swoim pracownikom odpowiednich warunków do pracy, narażając ich tym samym na poważne schorzenia, spadek motywacji, a co za tym idzie również straty finansowe firmy.

Źle ustawione monitory

Zaledwie 40 proc. ankietowanych pracuje przy stanowisku pracy w wydzielonym miejscu z prawidłowo zachowaną – większą niż 80 cm – odległością od innych stanowisk, jednocześnie blisko co czwarty respondent (22,7 proc.) przyznaje, że ma na swoim biurku zbyt mało miejsca na dokumenty.

Swoboda ruchów i zachowanie odpowiednio ułożonej sylwetki chroni nas przed uciążliwymi schorzeniami, jednak aż 17 proc. wszystkich uczestników badania przyznało, że nie ma wystarczającej ilości miejsca na nogi pod biurkiem. Oprócz dolegliwości związanych z kręgosłupem, do jakich może doprowadzić niedostateczna ilość miejsca na nogi, może również dochodzić do zaburzeń krążenia obwodowego, a w przypadku mężczyzn nawet do impotencji.

Trochę lepiej sytuacja wygląda w przypadku dostępu do światła naturalnego. Zdecydowana większość respondentów (91,5 proc.) ma do niego dostęp, jednak nadal 8,5 proc. go nie posiada. Krzesło, stanowiące wyposażenie stanowiska pracy, powinno posiadać: regulację wysokości siedziska w zakresie 500 mm, licząc od podłogi oraz możliwość regulacji oparcia krzesła, zarówno w zakresie odchylenia, jak i wysokości. Taką możliwość posiada jednak jedynie ponad 40 proc. respondentów.

Dla 35 proc. respondentów regulacja oparcia w ogóle nie jest możliwa, co oznacza, że takie miejsce pracy w nawet najmniejszym stopniu nie spełnia zasad ergonomii. Tylko 37,5 proc. badanych ma prawidłowo ustawioną wysokość ekranu monitora – górna część ekranu na linii lub lekko poniżej linii wzroku. Pozostała cześć respondentów (62,5 proc.) ma źle umieszczony monitor – centralnie powyżej linii wzroku albo pod kątem z prawej lub lewej strony.

Bolą oczy, plecy, szyja

Długotrwała praca na stanowisku nie spełniającym wszystkich wymogów ergonomii może powodować szereg dolegliwości zdrowotnych, a w efekcie końcowym nawet poważne schorzenia. Pracodawcy często są nieświadomi kosztów, na jakie narażają swoje przedsiębiorstwa przez bagatelizowanie ergonomii w miejscu pracy, np. w postaci kosztów zwolnień chorobowych swoich pracowników.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.