www.rynekzdrowia.pl

EEC 2016: Lekarz medycyny pracy ma być doradcą pracodawcy i pracownika

0 0
EEC 2016: Lekarz medycyny pracy ma być doradcą pracodawcy i pracownika
Zdarza się często, że lekarza medycyny pracy pacjent traktuje się jako tego, do którego przychodzi po zaświadczenie czy pieczątkę - mówi Krystyna Kostyra (fot. PTWP)

Medycyna pracy postrzegana jest jako rzesza lekarzy, których zadaniem jest profilaktyczna opieka nad pracującymi - powiedziała Krystyna Kostyra, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy i konsultant w dziedzinie medycyny pracy.

Postrzeganie medycyny pracy jako wystawiającej zaświadczenia musi ulec zmianie. Lekarz medycyny pracy ma być doradcą zarówno pracodawcy, jak i pracownika - mówili uczestnicy sesji poświęconej poszukiwaniu współczesnego modelu medycyny pracy podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Krystyna Kostyra, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Katowicach, śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny pracy uczestnicząca w piątek (20 maja) w sesji "Medycyna pracy - w poszukiwaniu współczesnego modelu" wskazała, że obecnie medycyna pracy postrzegana jest jako rzesza lekarzy, których zadaniem jest profilaktyczna opieka nad pracującymi, czego efektem jest głównie wydawanie orzeczeń.

Jak podkreśliła, zdarza się często, że lekarza medycyny pracy pacjent traktuje się jako tego, do którego przychodzi po zaświadczenie czy pieczątkę. Takie postrzeganie medycyny pracy musi ulec zmianie.

- W dzisiejszych czasach medycyna pracy stoi przed wieloma nowymi wyzwaniami. Pojawiają się nowe czynniki, procesy technologiczne i informatyczne szkodliwe dla zdrowia pracowników. Mamy też do czynienia z dużą migracją pracowników, zmiennością zatrudnienia i to też musi znaleźć odzwierciedlenie w działaniach lekarzy medycyny pracy - mówiła dyrektor Kostyra.

W jej opinii, ideą przewodnią zmian przepisów w tej dziedzinie powinno wskazanie, że lekarz medycyny pracy ma być doradcą zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Ma wskazywać na nieprawidłowości występujące w procesie pracy, ale i możliwości rozwiązania tych problemów.

Dyrektor Krystyna Kostyra podniosła też kwestię partycypowania NFZ w zakresie finansowania działań lekarzy medycyny pracy.

- Pracodawcy skarżą się, że koszty badań lekarskich stanowią pokaźną część budżetu firmy. W procesie projektowania nowych przepisów rozważana jest możliwość, by udział w kosztach profilaktyki i opieki zdrowotnej nad pracującymi brały udział również inne instytucje. Na pewno Fundusz byłby tu właściwy - powiedziała konsultant województwa śląskiego w dziedzinie medycyny pracy - stwierdziła.

Cały artykuł czytaj tutaj

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.