Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy pod znakiem stresu

0 0
Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy pod znakiem stresu
Koszty stresu w prace w sektorze przedsiębiorstw w Polsce można szacować na ok. 9,5 mld zł rocznie. (Fot.: Pixabay)

• Wypadki to wcale nie największe wyzwanie współczesnego BHP?
• 28 kwietnia uznany jest przez Międzynarodową Organizację Pracy za Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Tegoroczny temat kampanii to "Stres w miejscu pracy: wspólne wyzwanie".
• 53,3 proc. polskich pracowników odczuwa stres w pracy.

Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje, że rocznie na całym świecie około 2,3 miliona kobiet i mężczyzn ulega wypadkom w czasie pracy lub zapada na choroby związane w wykonywaną pracą, które powodują śmierć ponad 6000 pracowników każdego dnia. Na całym świecie jest około 340 milionów wypadków przy pracy i 160 milionów ofiar chorób zawodowych rocznie.

W Polsce, według danych GUS-u w 2015 r., liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy wyniosła 87622 osoby. Z tego 86824 osoby uległy wypadkom przy pracy ze skutkiem lekkim, 495 osób – wypadkom z ciężkimi obrażeniami ciała, a 303 – wypadkom śmiertelnym. Liczby te są bardzo podobne na przestrzeni lat. Od roku 2000 liczba wypadków waha się od 80 do 104 tys. rocznie.

Czytaj też: Polacy giną w pracy. Spadają z dachów, drabin i igrają z prądem

Praca stresuje

W 2016 roku tematem kampanii Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy są jednak nie wypadki, a stres w miejscu pracy, który stanowi coraz większe wyzwanie dla specjalistów od bezpieczeństwa i ochrony pracy.

Po prostu coraz częściej odczuwamy presję, aby sprostać wymaganiom współczesnego życia zawodowego. Zagrożenia psychospołeczne, takie jak zwiększona konkurencja, wyższe oczekiwania dotyczące wydajności i dłuższe godziny pracy przyczyniają się tego, że miejsce pracy staje się coraz bardziej stresującym środowiskiem.

Pracownicy doświadczają zmian organizacyjnych i restrukturyzacyjnych, zmniejszonych możliwości zatrudnienia, rosnącej niepewności utrzymania pracy, strachu przed utratą pracy, masowych zwolnień i bezrobocia oraz zmniejszonej stabilności finansowej, co powoduje poważne konsekwencje dla ich zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia.

Stres w pracy jest powszechnie uznawany za problem globalny dotykający wszystkie kraje, wszystkie zawody i wszystkich pracowników, zarówno w krajach rozwiniętych jak i rozwijających się.

Z badań OECD wynika, że 53,3 proc. polskich pracowników odczuwa stres w pracy. W Europie wyprzedzają nas pod tym względem tylko Grecy (58 proc.) i Turcy (67,5 proc.). Wyraźnie mniej zestresowanych pracowników znajdziemy wśród naszych sąsiadów: Czechów (43,4 proc.) lub Niemców (42,4 proc.), a daleko nam do Szwedów (14,7 proc.) czy Norwegów (18,2 proc.).

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.