Dyspozytorzy pogotowia zostaną przeszkoleni przez WOŚP

Do 19 stycznia mogą zgłaszać się do WOŚP stacje pogotowia zainteresowane przeszkoleniem i wyposażeniem dyspozytorów w wytyczne dotyczące prowadzenia wywiadu, które fundacja przygotowała we współpracy z ekspertami oraz resortem zdrowia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dyspozytorzy pogotowia zostaną przeszkoleni przez WOŚP

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

8 sty 2014 18:36


Wytyczne - w formie podręcznika i specjalnego oprogramowania - przygotowała WOŚP wraz z gronem specjalistów, m.in. Stowarzyszeniem Dyspozytorów Medycznych w Polsce. W środę podczas konferencji prasowej zapowiadającej 22. Finał WOŚP szef fundacji Jurek Owsiak zachęcał do korzystania z tego materiału.

"Ten podręcznik jest gotowy. Przygotowaliśmy go po to, aby każdy dyspozytor miał go na własność. Jesteśmy w stanie wyposażyć w niego wszystkich dyspozytorów w Polsce, za darmo. Zgłaszajcie się do fundacji, do 19 stycznia" - apelował.

Przypomniał, że pomysł opracowania algorytmów dla dyspozytorów narodził się w marcu zeszłego roku, kiedy zmarła dziewczynka, do której nie wysłano karetki. Owsiak i jego żona Lidia Niedźwiecka-Owsiak napisali wtedy list, w którym rozważali dalsze zaangażowanie we wspieranie systemu ochrony zdrowia w Polsce. Po spotkaniu z ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem powołano grupę roboczą, która miała pracować nad zmianami w systemie ratownictwa. W jej skład weszli m.in. przedstawiciele WOŚP oraz resortu zdrowia.

Efektem prac zespołu był dokument, zawierający propozycje zmian w sposobie zbierania wywiadu medycznego przez dyspozytorów, którzy mieliby korzystać z narzędzia w postaci specjalnych algorytmów.

Realizacja projektu wymagała działania w kilku obszarach. Pierwszy z nich dotyczył umocowania nowych procedur w obowiązujących przepisach prawnych - czyli zmiany w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie ramowych procedur przyjmowania wezwań i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego. Według Owsiaka prace nad rozporządzeniem dobiegają końca i już od 1 lipca wszyscy dyspozytorzy będą musieli korzystać z wytycznych - algorytmów, przygotowanych przez WOŚP, lub innych.

Jak poinformowało biuro prasowe resortu zdrowia, projekt rozporządzenia został przyjęty przez kierownictwo ministerstwa, jednak Rządowe Centrum Legislacji zgłosiło do niego kilka poprawek i teraz resort musi je uwzględnić.

"Dyspozytor jest człowiekiem doświadczonym, ale te procedury ułatwią mu prowadzenie rozmowy z pacjentem. Na podstawie swojej wiedzy, ale i takiego podręcznika, będzie w stanie podejmować decyzje, których będzie pewien" - mówił Owsiak.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.