Dyspozytorzy pogotowia zostaną przeszkoleni przez WOŚP

0 0
Dyspozytorzy pogotowia zostaną przeszkoleni przez WOŚP

Do 19 stycznia mogą zgłaszać się do WOŚP stacje pogotowia zainteresowane przeszkoleniem i wyposażeniem dyspozytorów w wytyczne dotyczące prowadzenia wywiadu, które fundacja przygotowała we współpracy z ekspertami oraz resortem zdrowia.

Wytyczne - w formie podręcznika i specjalnego oprogramowania - przygotowała WOŚP wraz z gronem specjalistów, m.in. Stowarzyszeniem Dyspozytorów Medycznych w Polsce. W środę podczas konferencji prasowej zapowiadającej 22. Finał WOŚP szef fundacji Jurek Owsiak zachęcał do korzystania z tego materiału.

"Ten podręcznik jest gotowy. Przygotowaliśmy go po to, aby każdy dyspozytor miał go na własność. Jesteśmy w stanie wyposażyć w niego wszystkich dyspozytorów w Polsce, za darmo. Zgłaszajcie się do fundacji, do 19 stycznia" - apelował.

Przypomniał, że pomysł opracowania algorytmów dla dyspozytorów narodził się w marcu zeszłego roku, kiedy zmarła dziewczynka, do której nie wysłano karetki. Owsiak i jego żona Lidia Niedźwiecka-Owsiak napisali wtedy list, w którym rozważali dalsze zaangażowanie we wspieranie systemu ochrony zdrowia w Polsce. Po spotkaniu z ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem powołano grupę roboczą, która miała pracować nad zmianami w systemie ratownictwa. W jej skład weszli m.in. przedstawiciele WOŚP oraz resortu zdrowia.

Efektem prac zespołu był dokument, zawierający propozycje zmian w sposobie zbierania wywiadu medycznego przez dyspozytorów, którzy mieliby korzystać z narzędzia w postaci specjalnych algorytmów.

Realizacja projektu wymagała działania w kilku obszarach. Pierwszy z nich dotyczył umocowania nowych procedur w obowiązujących przepisach prawnych - czyli zmiany w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie ramowych procedur przyjmowania wezwań i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego. Według Owsiaka prace nad rozporządzeniem dobiegają końca i już od 1 lipca wszyscy dyspozytorzy będą musieli korzystać z wytycznych - algorytmów, przygotowanych przez WOŚP, lub innych.

Jak poinformowało biuro prasowe resortu zdrowia, projekt rozporządzenia został przyjęty przez kierownictwo ministerstwa, jednak Rządowe Centrum Legislacji zgłosiło do niego kilka poprawek i teraz resort musi je uwzględnić.

"Dyspozytor jest człowiekiem doświadczonym, ale te procedury ułatwią mu prowadzenie rozmowy z pacjentem. Na podstawie swojej wiedzy, ale i takiego podręcznika, będzie w stanie podejmować decyzje, których będzie pewien" - mówił Owsiak.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.