Drzemka w pracy może zdziałać cuda. W Polsce? Nie do pomyślenia

W Chinach prawo do drzemki w pracy gwarantuje konstytucja. Legalnie można również "przyciąć komara" w coraz większej liczbie firm w Japonii. Także zachodni pracodawcy powoli, nieśmiało, tworzą dla swoich pracowników warunki, w których mogą zapaść w drzemkę. Czy takie rozwiązanie ma szansę przyjąć się w Polsce?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Drzemka w pracy może zdziałać cuda. W Polsce? Nie do pomyślenia

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

12 mar 2018 6:01


  • 12 marca obchodzimy Światowy Dzień Drzemki w Pracy. Jak przekonują naukowcy, drzemka w czasie pracy pozwala podnieść naszą produktywność, koncentrację, a w odpowiedniej dawce nawet kreatywność. Czy w Polsce przycięcie komara w pracy może stać się normą?
  • – Myślę, że nie. Polska jest w nieco innym miejscu rozwojowym, w związku z tym w firmach raczej jesteśmy nastawieni na strategię zwaną „go, go”, a po rosyjsku – „dawaj, dawaj” – mówi w rozmowie z PulsHR.pl Nikolay Kirov, ekspert z Akademii Leona Koźmińskiego. – Menedżerowie nie robią sobie nawet pięciominutowych przerw po 45 minutach pracy, a co dopiero, gdyby pozwolili sobie albo pracownikom na drzemkę? – dodaje.
  • Są jednak i tacy, którzy jeśli mają ochotę się w pracy zdrzemnąć, robią to, nie bacząc na reakcję otoczenia.

– Pracowałam kiedyś w firmie informatycznej. Pracowaliśmy od godz. 9:00 do 18:00 z godzinną przerwą na obiad. Pracował również z nami świetny traffic manager, który tę właśnie przerwę wykorzystywał m.in. na drzemkę. Nie spędzał jej na piciu kawy czy paleniu papierosów, tylko jadł obiad, ćwiczył chwilę Tai Chi, a później zapadał w drzemkę pod biurkiem – opowiada nam Monika Chodyra, coach i ekspert HR.

Jak przyznaje, mimo iż praca odbywała się w open space, nie przeszkadzało mu to, aby przyłożyć głowę do poduszki i zasnąć na jakiś czas. – Na początku wiele osób się z niego trochę śmiało, ale później się okazało, że to była dla niego bardzo dobra regeneracja, poza tym imponował wszystkim wykonanymi zadaniami na czas. Miał wysoką samodyscyplinę i świetnie zorganizowaną pracę własną – opowiada Chodyra. – Moim zdaniem drzemka – przy wszechobecnym stresie, ogromnej ilości przetwarzanych informacji – staje się niezbędna dla najlepszego funkcjonowania naszego mózgu – dodaje.

Mimo to trudno jest jej sobie wyobrazić, aby ten rytuał wszedł na stałe do polskich firm. – Na ten moment wydaje mi się to mało prawdopodobne. Bardziej życzę wszystkim, i firmom, i pracownikom, by umieli bez wyrzutów sumienia korzystać z nowych na polskim rynku udogodnień typu chillout room – mówi.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.