Dr Rybka: Dostrzeżono, że wiedza i kompetencje pielęgniarek są na wysokim poziomie

- Ordynowanie leków, wyrobów medycznych to nie obowiązek a przywilej dla pielęgniarek i udogodnienie dla pacjentów - mówi dr Mariola Rybka, krajowy konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dr Rybka: Dostrzeżono, że wiedza i kompetencje pielęgniarek są na wysokim poziomie

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekSeniora.pl

RynekSeniora.pl

25 sty 2016 20:20


Od 1 stycznia pielęgniarki i położne mogą wystawiać chorym recepty na niektóre leki, zlecenia na wyroby medyczne oraz zlecać wybrane badania. Czy to już działa, skróciły się kolejki do wypisywania recept? 

Dr Mariola Rybka, krajowy konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych, z-ca dyr. ds. pielęgniarstwa, NZOZ Szpital Lipno: - Na razie tylko mała grupa pielęgniarek i położnych faktycznie posiada uprawnienia do tego, aby wypisywać recepty i zlecenia na wyroby medyczne. 

Trzeba pamiętać, że zanim pielęgniarka będzie mogła ordynować leki musi ukończyć określone szkolenie, a te dopiero ruszają. Ale trzeba powiedzieć, że jest duże zainteresowanie tymi kursami. Nie tylko pielęgniarki chcą nabyć nowe kwalifikacje, ale podmioty ( POZ, opieka długoterminowa domowa oraz hospicja domowe), w których pracują pielęgniarki, zabiegają o takie szkolenia dla swoich pracowników. Tak przynajmniej wygląda to w województwie kujawsko-pomorskim.

Czyli środowisko pielęgniarek i położnych jest zadowolone ze zmiany przepisów? 

- Z dwóch powodów. Po pierwsze przełoży się to bezpośrednio na korzyści dla naszych pacjentów, a w szczególności ułatwi realizację świadczeń zdrowotnych, skróci czas oczekiwania chorych na te świadczenia oraz pozwoli na bieżącą ocenę skuteczności, np. stosowanych opatrunków. Po drugie współczesne pielęgniarstwo polskie wzorem krajów zachodnich rozwija się bardzo szybko. Pielęgniarki mają prawo wypisywania recept np. w Australii, Irlandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i USA.

Ordynowanie leków, wyrobów medycznych to nie obowiązek a przywilej dla pielęgniarek i udogodnienie dla pacjentów. Decydenci oraz nasza korporacja zawodowa dostrzegli, że wiedza oraz kompetencje pielęgniarek są na wysokim poziomie. Nadanie im nowych uprawnień zwiększa tym samym naszą rolę w opiece nad pacjentem. Szczególnie jest to zauważalne w opiece długoterminowej, paliatywnej i środowiskowej.

Cały wywiad znajdziesz tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.