www.rynekzdrowia.pl

Dodatkowe koszty z powodu podwójnych dyżurów anestezjologów

0 0
Dodatkowe koszty z powodu podwójnych dyżurów anestezjologów

Wracamy do tematu związanego z anestezjologami "jedynkowiczami", którzy według starego nazewnictwa posiadają I stopień specjalizacji, a według obecnej nomenklatury już specjalistami nie są (ci bowiem muszą posiadać II stopień specjalizacji).

Na łamach Dziennika Gazeta Prawnej w kontekście niedoboru specjalistów anestezjologii, wypowiedział się Związek Powiatów Polskich i OZZL.

ZPP szacuje, że pozbawienie uprawnień "jedynkowiczów" kosztowało system ochrony zdrowia tyle co roczne koszty funkcjonowania kilku małych szpitali.

Zdaniem Marka Wójcika, eksperta ZPP, resort zdrowia powinien dokonać przeglądu czynności, do których uprawnieni są specjalista oraz " jedynkowicz" i w maksymalnym stopniu zniwelować różnice między nimi.

Czytaj też: Radiolodzy z radomskiego szpitala nie chcą dłuższego czasu pracy. Złożyli wypowiedzenie

OZZL poszedł dalej - skarżąc rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego, twierdząc, że jest ono niezgodne z konstytucją z powodu naruszenia zasady ochrony praw nabytych.

Pozbawieni uprawnień

Przypomnijmy genezę problemu. Sytuację lekarzy z tzw. "jedynką", skomplikowały standardy przyjęte w grudniu 2012 r. w rozporządzeniu ministra zdrowia ws. postępowania medycznego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

Czytaj też: W Polsce za mało lekarzy i studentów medycyny. Co zrobić z powiększającą się luką na rynku?

Rozporządzenie to podzieliło anestezjologów na dwie kategorie: tych ze specjalizacją ukończoną w trybie jednostopniowym (dawna tzw. "dwójka"), którzy mają pełne uprawnienia zawodowe, oraz tych ze starą "jedynką". Ci ostatni nie mogą m.in. samodzielnie i bez zgody ordynatora wykonywać wszystkich znieczuleń, m.in. u dzieci do lat 3 i pacjentów w najcięższym stanie.

Zdaniem ZPP i OZZL narzucenie wspomnianych standardów w anestezjologii spowodowało, ze względu na niedobór specjalistów w tej dziedzinie, że w szpitalach stosuje się w niektórych przypadkach podwójne, tzw. puste dyżury, aby sprostać wymogom narzucanym przez MZ i kontrakty zawierane z Funduszem.

Cały artykuł czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.