Dobra wiadomość dla pracodawców: 68 proc. białych kołnierzyków chce rzucić palenie

Według badań przeprowadzonych w lipcu przez Klinikę i Ośrodek Badań nad Nikotynizmem Free Forever wśród warszawskich pracowników biurowych, 68 proc. pracowników deklaruje, że chciałoby w najbliższej przyszłości rzucić palenie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dobra wiadomość dla pracodawców: 68 proc. białych kołnierzyków chce rzucić palenie

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

25 wrz 2014 14:25


Deklaracje warszawskich pracowników to dobra wiadomość dla ich pracodawców, którzy dziennie z powodu ich nałogu tracą nawet 33 mln zł (według wyliczeń Work Service).

– Dla przykładu, godzina pracy osoby zarabiającej 2 tys. zł netto to 12,50 zł. Załóżmy, że wychodzi na papierosa pięć razy dziennie, na 10 minut, czyli 50 minut każdego dnia nie pracuje, co daje kwotę 10,42. Miesięcznie jest to już 208,40 zł, a rocznie 2500,80 zł. Łatwo policzyć, jakie są koszty, jeśli takich pracowników jest 10 czy 100 – mówi Leszek Zając z firmy Alan Systems, produkującej komputerowe systemy analizy czasu pracy.

Dlatego deklaracja aż 68 proc. warszawskich pracowników biurowych chęci zerwania z nałogiem w najbliższym czasie jest na wagę złota. Kolejne 20 proc. decyzję odwleka w czasie (w przedziale wiekowym 31-35 motywacja jest najwyższa, aż 75 proc. deklaruje chęć rzucenia palenia). Mimo chęci zerwania z nałogiem nadal tkwią w szponach narkotykowego ciągu, nie zdając sobie sprawy z mechanizmów, rządzących ich uzależnieniem. Tkwią w nim nie dlatego, że chcą lecz dlatego, że muszą.

Czytaj też: Pracodawca płaci za pracę, a nie za przerwy na papierosa. Oto jak firmy walczą z nałogowcami

- Nikotyna to silnie uzależniający psychicznie i fizycznie narkotyk oraz silna neurotoksyna, dodawana np. do środków owadobójczych. Jedynie 57 proc. ogółu badanych przez nas pracowników jest tego świadoma - zaznacza Piotr Jagiełło, instruktor terapii uzależnień, terapeuta metody behawioralno-poznawczej Free Forever.

Czytaj też: Pracodawcy tracą na palaczach aż 33 mln zł dziennie

- Od lat prowadzone przez naukowców badania wskazują jednoznacznie, że uzależnienie od nikotyny to nie tylko destrukcja płuc, ale również psychiki. Palenie upośledza zdolności intelektualne palacza i wpływa na zaburzenia koncentracji, co jest nie bez znaczenia w przypadku pracowników umysłowych - dodaje.

Każdy z badanych deklarujących chęć rozstania z nałogiem tytoniowym (jedynie 12 proc. badanych palaczy twierdzi ze chce palić i nie planuje rzucania w ogóle) taką próbę podejmował już kilkukrotnie. Niestety nieskutecznie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.