Dni wolne od pracy i ulgi podatkowe dla osób oddających krew

Ulgi podatkowe, dni wolne od pracy, dostęp poza kolejnością do lekarza czy apteki – polskie prawo przewiduje udogodnienia dla honorowych dawców krwi.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dni wolne od pracy i ulgi podatkowe dla osób oddających krew

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

13 cze 2015 9:21


"Dziękuję, że ratujesz mi życie" - tak brzmi hasło tegorocznego Światowego Dnia Krwiodawcy, który obchodzony jest 14 czerwca. Dzień ten ustanowiony został w 1988 r. przez Światową Organizację Zdrowia i obchodzony jest w rocznicę urodzin Karla Landsteinera - odkrywcy grup krwi, laureata Nagrody Nobla.

Krew pełną mężczyźni mogą oddawać 6 razy w roku, a kobiety 4. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi. Częściej można oddawać składniki krwi takie jak płytki krwi czy krwinki czerwone gdzie przerwy w oddawaniu wynoszą 4 tygodnie a w przypadku oddawania osocza istnieje taka możliwość w odstępach 2-tygodniowych.

Ulgi podatkowe dla krwiodawców

Oddanie krwi nic nas nie kosztuje, a wręcz zapewnia pewne przywileje. Jednym z nich jest ulga podatkowa. Jak wyjaśnia Agata Kulig, konsultant w dziale doradztwa grupy Gumułka, honorowy dawca krwi może wartość przekazanej w roku podatkowym darowizny na cele krwiodawstwa odliczyć od dochodu, w przypadku rozliczania się według skali podatkowej, bądź przychodu, w przypadku opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym.

- Wysokość darowizny łącznie na cele krwiodawstwa, kultu religijnego czy na cele szlachetne nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 6 proc. dochodu/przychodu wykazanego w zeznaniu. Osoby rozliczające się według skali podatkowej, które oddały w ciągu roku krew maksymalną ilość razy, obniżą kwotę podatku do zapłaty o w zaokrągleniu 63 zł (mężczyźni) i 42 zł (kobiety). Odpowiednio 112 zł i 75 zł w przypadku przekroczenia drugiego progu podatkowego. Odliczenia będą odpowiednio wyższe w przypadku oddawania dodatkowo składników krwi – informuje Agata Kulig.

Wolne od pracy

Zgodnie z polskimi przepisami pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi, a także na czas niezbędny do przeprowadzenia zaleconych przez stację okresowych badań lekarskich. Zwolnienie to jest pełnopłatne.

- Co istotne, nie ma znaczenia, czy jest to pracownik zatrudniony na umowę o pracę czy np. umowę zlecenie. Akurat w tym przypadku przepisy traktują równo wszystkich pracowników. Pracodawca nie może odmówić udzielenia pracownikowi zwolnienia od pracy na ten czas - wyjaśnia Aleksandra Brzezina z działu rachunkowości grupy Gumułka.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.