Długie dojazdy do pracy to nie tylko zaburzenie work life balance

To ile i w jaki sposób dojeżdżamy do pracy wpływa na szereg elementów naszego życia – od samopoczucia psychicznego, przez zdrowie fizyczne, a nawet relacje z bliskimi.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Długie dojazdy do pracy to nie tylko zaburzenie work life balance

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

5 lis 2015 8:27


Z przeprowadzonej w ubiegłym roku przez serwis pracy Praca.pl ankiety na temat dojazdów do pracy wynika, że prawie połowa pracowników zgodziłaby się na dojazd do pracy do 20 km, gdyby mogli zmienić pracę na lepszą. Co piaty (23 proc.) mógłby dojeżdżać nawet 50 km.

Otwartość na dłuższe dojazdy nie oznacza jednak gotowości na spędzanie dużej ilości czasu w autobusie czy samochodzie. Atrakcyjna oferta pracy, jak wynika z najnowszych przeprowadzonych w tym roku przez Praca.pl badań, to maksymalnie 30 minut spędzone na dojeździe. Tak uznaje 59 proc. Polaków, a co piąty chciałby dojeżdżać nie dłużej niż 15 minut.

Oferta pracy z dojazdem powyżej 60 minut może być atrakcyjna dla zaledwie 3 proc. badanych. Jak dojazdy wpływają na pracowników i co rozważyć w tym zakresie, poszukując nowej pracy?

Ograniczenie życia osobistego przez dojazdy

Ile czasu przeznaczamy na dojazd do pracy? Okazuje się, że sporo. Z przygotowanego w 2011 roku przez GUS raportu wynika, że ponad 35 proc. pracowników dojeżdża do pracy poza własną gminę.

Zakładając, że spędzimy w podróży 30 minut dziennie w jedną stronę, w skali miesiąca to już ponad 20 godzin. Jeśli dojazd jest dłuższy i zajmuje 6 minut, to w pewnym sensie w pracy spędzamy już 10 godzin dziennie. A to oznacza, że mamy mniej czasu dla rodziny, znajomych czy hobby.

Długi dojazd rujnuje zdrowie

Długie dojazdy do pracy to nie tylko zaburzenie work life balance. To również negatywne efekty dla zdrowia. Według badań przeprowadzonych w Cooper Institute w Dallas, dojazd do pracy powyżej 15 km wiąże się z podwyższonym poziomem cukru we krwi oraz wyższym poziomem cholesterolu.

Badania University School of Medicine w Saint Louis wykazują, że osoby, które spędzają więcej czasu na dojazdach są bardziej narażone na pojawienie się symptomów depresji i niepokoju. Pogarsza się też jakość snu – wg The Regus Work-Life Balance Index osoby, które dojeżdżają dłużej niż 45 min. w każdą stronę śpią gorzej i są bardziej wyczerpane w ciągu dnia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.