Depresja - straty na rynku pracy liczone w milionach

0 0
Depresja - straty na rynku pracy liczone w milionach
W 2013 roku z powodu epizodu depresyjnego zarejestrowano prawie 3,8 miliona dni absencji chorobowych w pracy na całym świecie (Fot.: publicdomainpictures.net)

• Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia w 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na globie.
• Już dziś na całym świecie cierpi na nią ponad 350 mln ludzi, w tym aż 1,5 mln Polaków.
• To problem nie tylko społeczny, ale również gospodarczy - odbijający się na finansach firm.

Z raportu instytutu zarządzania w ochronie zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie wynika, że w Polsce z powodu zachorowań na depresję budżet państwa wydaje każdego roku nawet 3,5 mld złotych. Do kosztów związanych z leczeniem dochodzą ogromne straty finansowe po stronie firm i instytucji, wynikające z utraty produktywności i wydajności przez osoby, których ten problem dotyka.

Wydajność chorych pracowników w stosunku do zdrowych jest niższa statystycznie o 5,6 godzin tygodniowo. Według Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy ta różnica generuje rocznie straty na rynku pracy w Europie w wysokości 616 milionów euro, czyli w przeliczeniu ponad 2,7 mld złotych.

Agencja zliczyła też wszystkie zwolnienia (dni absencji chorobowych), jakie pracownicy na całym świecie wzięli z powodu depresji tylko w 2013 r.. Wynik jaki otrzymali -  3,8 miliona dni absencji chorobowych.  To ok. 10 tys. lat ! Do tego ponad 1,6 miliona dni związanych z nawracającymi się zaburzeniami depresyjnymi. 

Według prognoz WHO liczby te będą stale rosnąć. Jak pokazują statystyki, choroba ta diagnozowana jest przede wszystkim u ludzi z przedziału wiekowego od 20 do 40 lat, czyli tych, którzy powinni być najbardziej produktywni.

Czytaj też: Częsty stres w pracy to norma dla ponad połowy Polaków

Wysokie koszty społeczne i gospodarcze to jedna z pobudek, dla których należałoby szukać skutecznych rozwiązań systemowych w walce z problemem depresji. Eksperci podkreślają, że w Polsce dużym problemem jest ukierunkowanie na leczenie farmakologiczne, a zepchnięcie na margines psychoterapii. O profilaktyce nie ma mowy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.