Decyzja ws. ustawy o zawodzie fizjoterapeuty po wakacjach

Po wakacjach PO ma złożyć w Sejmie projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, przygotowany przez środowisko fizjoterapeutów, które od wielu lat zabiega o taką regulację. Prace nad tym projektem trwały od ponad roku w Ministerstwie Zdrowia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Decyzja ws. ustawy o zawodzie fizjoterapeuty po wakacjach

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

11 sie 2014 9:55


Projekt ustawy, przygotowany wspólnie przez Polskie Towarzystwo Fizjoterapii i Stowarzyszenie Fizjoterapii Polskiej, trafił do MZ w marcu 2013 r.

Środowisko fizjoterapeutów od wielu lat przekonuje, że zawód ten nie jest w Polsce zawodem regulowanym. Działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych może założyć każdy. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii są wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ.

Jak wyjaśnił prof. Zbigniew Śliwiński z PTF, wspólny projekt zawierał protokół rozbieżności, w którym zapisano różnice w niektórych kwestiach między PTF i SFP, aby rozstrzygnąć je w toku dalszych prac. Dodał, że chodziło o zakres uprawnień i kompetencji w zależności od stopnia wykształcenia techników fizjoterapeutów, fizjoterapeutów z tytułem licencjata, magistra, a także magistrów ze specjalizacją. "W ministerstwie zdrowia prace nad projektem stanęły" - mówił Śliwiński i dodał, że w związku z tym PSL złożyło w lipcu w Sejmie projekt przygotowany przez PTF.

Projekt ten określa m.in., kto będzie mógł posługiwać się tytułem fizjoterapeuty. Wprowadza także różne stopnie specjalizacji w zawodzie fizjoterapeuty oraz określa kompetencje osób wykonujących ten zawód. W projekcie przewidziano ponadto obligatoryjną przynależność do samorządu zawodowego oraz stworzenie rejestru fizjoterapeutów.

Prof. Śliwiński wyjaśniał, że celem tego projektu jest m.in. utrudnienie dostępu do zawodu osobom, które nie mają do tego żadnych uprawnień, tak aby pacjenci byli bezpiecznie leczeni. "Problemem obecnie jest to, że ludzie bez przygotowania otwierają gabinety fizjoterapii i mogą wyrządzić krzywdę pacjentom, którzy się tam zgłaszają" - dodał.

Czytaj też: Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty konieczna dla bezpieczeństwa pacjentów

Po tym jak posłowie PSL złożyli projekt, 25 lipca u Konsultanta Krajowego w dziedzinie Fizjoterapii dr. Zbigniewa Wrońskiego odbyło się spotkanie przedstawicieli SFP, PTF oraz Związku Zawodowego "Fizjoterapia", aby omówić różnice w projektach (złożonym przez PSL i wcześniejszym, który trafił do MZ). Podczas spotkania zarząd SFP zwrócił się z apelem o wycofanie projektu złożonego przez PSL; ostatecznie zdecydowano o powołaniu zespołów roboczych, które w najbliższych miesiącach zajmą się pracami nad wspólnym projektem.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.