www.rynekzdrowia.pl

Czy za dziesięć lat zabraknie w kraju pielęgniarek?

0 0
Czy za dziesięć lat zabraknie w kraju pielęgniarek?

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych przestrzega przed grożącym nam brakiem pielęgniarek i położnych. W ocenie Izby, jeśli nic się nie zmieni, w ciągu najbliższych kilku lat dojdzie do znacznego spadku liczby tego średniego personelu. Już teraz jesteśmy w ogonie Europy, a za 10 lat może nas być już mniej niż 5 na 1000 mieszkańców - zaznacza dr hab. Maria Kózka konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa.

Jak wynika z przedstawionej przez NIPiP analizy liczby zarejestrowanych i zatrudnionych pielęgniarek i położnych w roku 2011 oraz prognoz na lata 2015-2035, wskaźnik liczby pielęgniarek na tysiąc mieszkańców w Polsce w 2011 roku wynosił 5,4 i był jednym z najniższych na świecie. Porównywalny z Hiszpanią (5,5), i nieco tylko wyższy od Izraela (4,9).

W tym samym czasie w Szwajcarii na tysiąc mieszkańców przypadało 16 pielęgniarek, w Danii - 15,4 a w Islandii - 14,5. Także u naszych południowych sąsiadów, w Republice Czeskiej, było ich wyraźnie więcej - 8,1/1000 mieszkańców.

Jest ich coraz mniej

Jak wyjaśnia wiceprezes NIPiP Teresa Kuziara, jeśli nic się nie zmieni, z upływem lat może być tylko gorzej. Wszystko dlatego, że średnia wieku pracujących w zawodzie to 40-50 lat.

Pielęgniarki pomiędzy 41 a 50 rokiem życia stanowią 38,56 proc. zatrudnionych w zawodzie. Po ponad 18 proc. jest też pielęgniarek i pielęgniarzy w grupach wiekowych 36-40 lat oraz 51-55 lat. Zatrudnione powyżej 56 roku życia stanowią 13,77 proc., a najmłodsze pielęgniarki w wieku 21-25 lat - jedynie 1,71 proc.

Z poczynionych przez Izbę prognoz wynika, że w 2025 r wskaźnik liczny zatrudnionych pielęgniarek na tysiąc mieszkańców w Polsce może spaść do poziomu 4,93, a w 2035 - 4,17.

Dlatego, jak zaznacza Teresa Kuziara, od wielu miesięcy NRPiP oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, postulują pilną nowelizację Rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie ustalania minimalnych norm zatrudnienia Pielęgniarek i Położnych w podmiotach niebędących przedsiębiorcami (DzU z 2012 r., poz. 1545), ponieważ dalsze utrzymywanie obecnie obowiązujących zapisów doprowadzi do znacznego ograniczenia liczby pielęgniarek i położnych w oddziałach szpitalnych.

Przypomina również, że już w ciągu najbliższych pięciu lat na skutek naturalnych odejść z zawodu (na emerytury) dojdzie do znacznego spadku liczby zarejestrowanych i zatrudnionych pielęgniarek i położnych w Polsce.

Zdaniem pielęgniarek i położnych konieczne jest jak najszybsze podjęcie działań przez resort, które zachęciłyby do wybierania tego zawodu i pozostawania w nim, w tym ustalenia wynagrodzenia na poziomie odpowiadającym kwalifikacjom pielęgniarek i położnych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Autorom artykułu przypominam że określenie średni personel nie istnieje. Ps większość pielęgniarek jest po studiach i specjalizacjach, mamy większą wiedzę niż wypisujecie. A zabraknie wam dobrych pielęgniarek i tyle.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.