Czy podwyżki dla pielęgniarek są zgodne z prawem?

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej i Polska Federacja Szpitali wyrażają obawy o zgodność z prawem proponowanego mechanizmu wzrostu wynagradzania pielęgniarek i położnych. Chodzi o zasady jego finansowania i nierówne traktowanie niektórych grup.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czy podwyżki dla pielęgniarek są zgodne z prawem?

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia.pl

www.rynekzdrowia.pl

28 wrz 2015 11:43


W opinii Pracodawców RP delegacja ustawowa nie daje prawa ministrowi zdrowia do regulacji wynagrodzenia żadnej grupy zawodowej. Ponadto ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie daje podstaw wydatkowania środków publicznych na inne cele, niż zabezpieczenie świadczeń medycznych.

Ponadto rozporządzenie ministra zapewnia finansowanie wzrostu wynagrodzenia pielęgniarek i położnych na okres od września bieżącego do czerwca przyszłego roku. To może oznaczać, że od lipca 2016 r. podwyżka ta stanie się kosztem szpitali - bez możliwości zwiększenia kontraktu czy też wyceny świadczeń.

W opinii Pracodawców RP i Polskiej Federacji Szpitali realizacja tego rozporządzenia najbardziej zaszkodzi pacjentom. W naszej opinii doprowadzi do pogorszenia dostępności do świadczeń medycznych, ich standardu i jakości, a w krytycznych sytuacjach doprowadzi do likwidacji bardziej zadłużonych szpitali.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

obywatel 2015-09-28 12:34:45

Miliardy złotych ze składek pompowane w biurokracje NFZ a na wypłaty dla ludzi którzy ciężko pracują brak pieniędzy poprostu śmiech na sali.