www.rynekzdrowia.pl

Coach medyczny - nowy zawód z przyszłością?

0 0
Coach medyczny - nowy zawód z przyszłością?

Śląski Uniwersytet Medyczny wprowadza do swojej oferty studiów II stopnia kierunek: coaching medyczny. Dla kogo przeznaczone są tego typu studia i czy to jest zawód z przyszłością?

Studia rozpoczynają się od roku akademickiego 2014/2015. Mają trwać cztery semestry i kończyć się uzyskaniem tytułu magistra.

Jak wyjaśnia uczelnia, coaching medyczny to kierunek dla osób, które interesują się zdrowiem, psychologią i chcą pomagać chorym w powrocie do zdrowia lub zespołowi leczącemu w podnoszeniu jakości usług.

Dla pacjentów i personelu

Kierunek przygotowuje do efektywnego komunikowania się z innymi ludźmi oraz do pomagania im w podejmowaniu trafnych decyzji. W programie studiów znajdują się przedmioty związane bezpośrednio z coachingiem - np. podstawy coachingu, metodyka coachingu, coaching w ochronie zdrowia.

Ale nie tylko, są również przedmioty psychologiczne (m.in. psychologia procesów poznawczych, psychologia komunikacji), socjologiczne (m.in. socjologia zdrowia), medyczne (m. in. biologiczne podstawy zachowania, opieka nad pacjentem) oraz filozoficzne (m.in. semiotyka komunikacji, etyka zawodowa).

W rozmowie z Rynkiem Zdrowia dr hab. n. hum. Lesław Niebrój, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, wyjaśnia, że coach medyczny ma pomagać ludziom w swoistym zarządzaniu swoim zdrowiu, z drugiej strony może być działać w obszarze przeciw wypaleniu zawodowemu pracowników ochrony zdrowia.

- Na rynku polskim i zagranicznym funkcjonują szkolenia dla coachów, powstał również kierunek coaching na studiach I stopnia na Uniwersytecie Śląskim. Jednak w naszej opinii coach wyspecjalizowany, który ma przygotowanie medyczne, lepiej zrozumie potrzeby pacjentów i personelu medycznego - mówi dr Niebrój.

Kto coachem i dla kogo

Wskazuje, że kierunek może być interesujący m.in. dla absolwentów studiów I stopnia z pielęgniarstwa, fizjoterapii, dietetyki, zdrowia publicznego.

- Poszerzając swoje wykształcenie o dodatkowy kierunek będą mieli większą szansę na rynku pracy. W Europie Zachodniej i w Polsce zawód coacha funkcjonuje głównie w strefie prywatnej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by coachów zatrudniały placówki ochrony zdrowia. Coach medyczny może współpracować z pacjentami przewlekle chorymi, osobami niepełnosprawnymi, chorymi onkologicznie - wymienia Lesław Niebrój.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.