Co drugi absolwent medycyny wyjeżdża za granicę

0 0
Co drugi absolwent medycyny wyjeżdża za granicę
Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany legislacyjne, które mają poszerzyć dostępność szkoleń specjalizacyjnych dla młodych lekarzy. (Fot.: Pixabay)

• Jak wynika z danych Najwyższej Izby Kontroli, ponad 50 proc. absolwentów medycyny wyjeżdża za granicę.
• W Polsce mają złe warunki pracy, niesatysfakcjonujące programy specjalizacyjne i ograniczony dostęp do "nauki zabiegów".

- Sytuacja może się jeszcze pogarszać, ponieważ rynki w USA, Kanadzie, Australii czy Nowej Zelandii stają się dla naszych lekarzy coraz bardziej atrakcyjne - ostrzega dr Maciej Hamankiewicz z Naczelnej Izby Lekarskiej.

Jednocześnie w kraju coraz bardziej zaczyna doskwierać niedobór kadry medycznej, a grupa zawodowa jest coraz starsza. W 2006 r. lekarze po 65. r. życia stanowili 18 proc., w 2012 r. - już ponad 20 proc.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany legislacyjne, które mają poszerzyć dostępność szkoleń specjalizacyjnych dla młodych lekarzy - czytamy w "Gazecie Polskiej Codziennie".

Jak podaje Ministerstwo, polskie uczelnie medyczne rocznie opuszcza ok. 2,6 tys. absolwentów. Wciąż jednak brakuje specjalistów.

– Społeczeństwo się starzeje i lekarzy po prostu jest za mało. Zwłaszcza, że wielu młodych wyjeżdża za granicę, do Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Skandynawii. Żeby tylko zastępować odchodzących na emerytury medyków, trzeba zastępować odchodzących na emerytury medyków, trzeba kształcić półtora raza więcej osób niż obecnie – mówi dr Jarosław Krawczyk, lekarz należący do Porozumienia Zielonogórskiego.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.