Cieślukowski: Zwiększenie wynagrodzenia pielęgniarek uzależnione od możliwości NFZ

- To, jakie możliwości będzie miał resort w zakresie zwiększenie wynagrodzenia pielęgniarek będą tylko i wyłącznie uzależnione od możliwości NFZ - informuje wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Cieślukowski: Zwiększenie wynagrodzenia pielęgniarek uzależnione od możliwości NFZ

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

27 maj 2015 12:52


- Wszystkie rozwiązania systemowe, które przygotowuje resort zdrowia z myślą o pielęgniarkach, są związane z budżetem NFZ i wygenerowaniem przez niego dodatkowych środków - poinformował w Sejmie wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski.

O to, w jaki sposób resort zdrowia chce rozwiązać sytuację protestujących pielęgniarek i położnych pytał Franciszek Jerzy Stefaniuk z PSL. Poseł podkreślał, że niezadowolenie tej grupy zawodowej związane jest z niskimi zarobkami. Dodał, że nikt z osób, które niosą ratunek ludzkiemu życiu nie powinien być pozbawiony dobrego wynagrodzenia. Przypomniał jednocześnie, że obecnie pielęgniarska pensja to ok 2 tys. zł miesięcznie.

"To, jakie możliwości ostatecznie będzie miał resort w zakresie zwiększenie wynagrodzenia pielęgniarek będą tylko i wyłącznie uzależnione od możliwości wzrostu (budżetu - red.) NFZ. Te rozwiązania systemowe, które są w gestii ministra zdrowia (...) nie mają bezpośredniego związku z budżetem państwa. To, co możemy zrobić dla pielęgniarek wykorzystując budżet państwa to jest zwiększenie środków na kształcenie" - powiedział wiceminister odpowiadając na pytanie Stefaniuka, czy przy planowaniu budżetu MZ na 2016 r. bierze się pod uwagę sytuację pielęgniarek.

Ministerstwo kontynuuje konsultacje z pielęgniarkami

Jak dodał, zaproponowane przez resort zmiany systemowe, m.in. zmiana warunków świadczeń, wdrożenie nowych produktów rozliczeniowych, podniesienie stawek kapitacyjnych będzie wiązało się z wygenerowaniem dodatkowych środków z NFZ. Poinformował, że Fundusz przeprowadził wstępna kalkulację kosztów i zasugerował pewną kwotę, która może być zaproponowana pielęgniarkom podczas negocjacji.

Cieślukowski powiedział, że ministerstwo kontynuuje konsultacje z pielęgniarkami. Resort otrzymał już ich odpowiedź na swe postulaty. 9 czerwca ma się odbyć spotkanie pielęgniarek z kierownictwem MZ.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.