Centrum Zdrowia Dziecka, strajk pielęgniarek: Minister Zdrowia i rzecznik apelują o zmianę formy protestu pielęgniarek

0 0
Centrum Zdrowia Dziecka, strajk pielęgniarek: Minister Zdrowia i rzecznik apelują o zmianę formy protestu pielęgniarek
Kozłowska poinformowała, że wystąpiła do dyrektora instytutu z prośbą o informacje i zajęcie stanowiska w sprawie protestu pielęgniarek (Krystyna Barbara Kozłowska, fot.bpp.gov.pl)

Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska przyłączyła się do apelu ministra zdrowia o zmianę formy protestu pielęgniarek w Centrum Zdrowia Dziecka, by jak najmniej dotykał młodych pacjentów i ich rodziców czy opiekunów. Przyznała, że sytuacja w centrum jest trudna i stresująca dla wielu z nich.

We wtorek rano (24 maja) pielęgniarki z Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" odeszły od łóżek pacjentów. Domagają się podwyżek i poprawy warunków pracy - przekonują, że w IPCZD jest ich coraz mniej, bo zarobki są niekonkurencyjne. Szacują, że każdego dnia w szpitalu brakuje ok. 70 pielęgniarek.

Kozłowska poinformowała, że wystąpiła do dyrektora instytutu z prośbą o informacje i zajęcie stanowiska w sprawie protestu pielęgniarek.

"W odpowiedzi dyrektor poinformował, że strajk nie obejmuje Oddziałów Intensywnej Terapii, Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka oraz Bloku Operacyjnego. Jeśli chodzi o pozostałe oddziały obecność pielęgniarek została ograniczona do oddziałowych i jednej pielęgniarki. Ponadto zapewniono, że podjęte zostały działania organizacyjne zwiększające zaangażowanie lekarzy, dzięki czemu nie wystąpiły sytuacje zagrażające zdrowiu czy też życiu pacjentów" - powiedziała.

Czytaj też: Centrum Zdrowia Dziecka, trwa strajk: Pielęgniarki rozmawiają o podwyżkach z dyrekcją

Z informacji rzecznik wynika, że mali pacjenci, których stan zdrowia na to pozwalał, zostali wypisani, a pozostali zostali przetransportowani do innych szpitali w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Lublinie, Kielcach i Białymstoku.

Kozłowska dodała, że do tej pory z jej biurem skontaktowało się dwoje rodziców pacjentów CZD. "Niemniej sytuacja jest niewątpliwie bardzo trudna i stresująca dla wielu rodziców chorych dzieci hospitalizowanych dotychczas w Centrum Zdrowia Dziecka, dlatego w razie potrzeby mogą oni kontaktować się z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta" - powiedziała.

Przypomniała, że najszybszą i najbardziej dostępną formą kontaktu jest ogólnopolska bezpłatna infolinia 800-190-590, gdzie pracownicy dyżurują od poniedziałku do piątku w godz. 9- 21.

"Każde zgłoszenie rodziców małych pacjentów będzie wyjaśniane i podejmowane będą adekwatne do sytuacji działania, w tym ewentualna pomoc w ustaleniu innego miejsca hospitalizacji dziecka" - podkreśliła Kozłowska.

Jak podała rzeczniczka instytutu Katarzyna Gardzińska, w placówce pozostało 270 małych pacjentów (szpital dysponuje ok. 600 łóżkami). Najwięcej dzieci znajduje się na pediatrii, onkologii, rehabilitacji i neurologii. Większość obowiązków opieki nad nimi przejęli lekarze.

IPCZD jest jednym z największych specjalistycznych szpitali pediatrycznych w Polsce. Centrum realizuje świadczenia zdrowotne dla dzieci i młodzieży z zakresu lecznictwa szpitalnego, ambulatoryjnego oraz rehabilitacji.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.