Bułgaria, strajk: Lekarze protestowali przeciw reformie w służbie zdrowia

Bułgarscy lekarze strajkowali w Sofii przeciwko reformie w służbie zdrowia. Nie zgadzają się także z obowiązkiem dopłat za leczenie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bułgaria, strajk: Lekarze protestowali przeciw reformie w służbie zdrowia

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekAptek.pl/AT

rynekaptek.pl

7 kwi 2016 9:04


Kilka tysięcy lekarzy z całego kraju protestowało 6 kwietnia pod siedzibą rządu w stolicy Bułgarii, Sofii, przeciw reformom w służbie zdrowia wprowadzanym przez centroprawicowy rząd premiera Bojko Borysowa.

Protestujący lekarze nie zgadzają się także z wprowadzonym od 1 kwietnia obowiązkiem dopłat za leczenie przez ubezpieczonych obywateli.

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych punktów w rządowym programie, na razie odłożonym na jesień, jest wymaganie identyfikacji pacjentów przez odcisk palca. Dotyczy to także wydawania leków refundowanych.

Urządzenie do identyfikacji powinny posiadać nie tylko szpitale, lecz m.in. lekarze rodzinni czy laboratoria - podaje TVN24.

- Głównym zadaniem protestujących lekarzy jest wspólna obrona prawa, interesów i zdrowia pacjentów - powiedział szef krajowego Związku Lekarzy Wencesław Grozew. Lekarze domagają się przedłużenia na obecny rok obowiązującej w 2015 r. umowy z Kasą Chorych, przewidującą więcej środków na leczenie i mniej zobowiązań biurokratycznych.

Ministerstwo zdrowia odmówiło negocjacji z protestującymi.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.