Brakuje kardiologów dziecięcych. W lubuskim nie ma żadnego lekarza tej specjalności

0 0
Brakuje kardiologów dziecięcych. W lubuskim nie ma żadnego lekarza tej specjalności
Najważniejsze problemy do rozwiązania w zakresie kardiologii dziecięcej to obecnie konieczność zwiększenia liczby lekarzy specjalistów (Marian Zembala, fot. rynekaptek.pl)

- W Polsce pracuje 119 kardiologów dziecięcych. - Konieczne jest zwiększenia liczby lekarzy tej specjalizacji - mówi minister zdrowia Marian Zembala.

W Polsce należy zwiększyć liczbę kardiologów dziecięcych; obecnie jest ich 119 - wynika z informacji przedstawionej posłom przez wiceministra zdrowia Cezarego Cieślukowskiego. Na wady rozwojowe układu krążenia cierpi ok. 33 tys. dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia.

W 2014 r. udzielono 330 tys. porad z zakresu kardiologii dziecięcej

U co piątego dziecka i nastolatka poniżej 18 r.ż. zdiagnozowano choroby przewlekłe. Najczęściej są to alergie, zniekształcenia kręgosłupa, zaburzenia refrakcji i akomodacji oka oraz otyłość. Według danych z 2013 r. wady rozwojowe układu krążenia rozpoznano u 33 tys. dzieci.

W Polsce rocznie rodzi się ok. 3,5 tys. dzieci z wadami wrodzonymi serca. Co trzecie z nich wymaga natychmiastowego leczenia w pierwszych dniach życia. Około 20-30 proc. wymaga leczenia wieloetapowego, a u ok. 60 proc. leczonych procedury kardiochirurgiczne i przezskórne kardiologiczne są wykonywane w pierwszym roku życia.

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w 2014 r. udzielono prawie 330 tys. porad z zakresu kardiologii dziecięcej, które łącznie kosztowały 25,6 mln złotych. Udzielono również 16,7 tys. świadczeń z zakresu lecznictwa zamkniętego na ogólną wartość prawie 99 mln zł.

W ambulatoryjnej opiece specjalistycznej czas oczekiwania na świadczenie z zakresu kardiologii dziecięcej w przypadkach pilnych wynosi 24 dni, a w przypadkach stabilnych - 77 dni.

Z kolei do szpitali w przypadkach stabilnych - w zależności od placówki - dzieci są przyjmowane tego samego dnia (w pięciu szpitalach) lub po kilkunastu, kilkudziesięciu dniach oczekiwania. Najdłużej na świadczenie z zakresu kardiologii dziecięcej trzeba czekać w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi (ok. 194 dni). W przypadkach pilnych dzieci są przyjmowane do szpitali tego samego dnia, a w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu czekają ok. 3 dni.

W Polsce pracuje 119 kardiologów dziecięcych

Zdaniem ministra zdrowia Mariana Zembali w Polsce wystarczy kilka "silnych centrów, które gwarantują wysoką jakość leczenia przez kardiologa, także inwazyjnego, i przez kardiochirurga". Jak dodał, takie ośrodki są już w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Zabrzu, Poznaniu, Katowicach i Gdańsku.

Obecnie w Polsce pracuje 119 kardiologów dziecięcych. Najwięcej kardiologów jest w województwie mazowieckim - 27, natomiast w województwie lubuskim nie ma żadnego lekarza tej specjalności.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.