Będzie nakaz pracy w Polsce dla młodych lekarzy?

• Szpitale borykają się z niedoborami kadrowymi.
• W Sejmie pojawiają się pomysły, by np. rozważyć nakaz pracy dla lekarzy rezydentów i stażystów w Polsce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będzie nakaz pracy w Polsce dla młodych lekarzy?

PODZIEL SIĘ


Autor: Parlamentarny.pl

9 cze 2016 14:19


Wiktor Król, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych uważa, że należałoby tak zmienić przepisy, by lekarze po studiach musieli określony czas pracować w Polsce, także w szpitalach powiatowych. Byłby to sposób na choć częściowe uzupełnienie braków kadrowych.

Tymczasem z pomysłem wprowadzenia nakazów pracy nie zgadza się Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych.

– Jestem lekarzem w czwartym pokoleniu. Mój ojciec dostał nakaz pracy i wcale nie była to dobra rzecz. Nakazy pracy lekarzy rezydentów czy stażystów – o tym należałoby zapomnieć, to nie ten system. We współczesnym czasie lekarze przyjdą do pracy, jeżeli szpital będzie ładny, warunki płacy będą dobre, a lekarzy będzie odpowiednia liczba – analizuje Sokołowski.

Jego zdaniem, rzeczywiście mamy duże braki w personelu, zarówno wśród lekarzy, jak i pielęgniarek. Jak wyjaśnia, 218 placówek należących do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych potrzebuje 360 lekarzy specjalistów i 480 pielęgniarek. – Należałoby zastanowić się nad systemem kształcenia personelu. Lekarze i pielęgniarki są coraz starsi, wyjeżdżają za granicę – zauważa prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych.

Wiktor Król apeluje także, aby zmianami przepisów nie zniszczyć systemu. – Za chwilę umowy o pracę będą mieli lekarze. Świetna idea, ale trzeba uważać, by nie wywrócić całego systemu, bo lekarze pracują po 300 godzin. Zagwarantujmy, by na umowach o pracę także mogli pracować 300 godzin. Inaczej rozleci się system – analizuje.

Cały artykuł czytaj w serwisie parlamentarny.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.