Arcybiskup upomina się o godne warunki pracy i płacy dla pielęgniarek

0 0
Arcybiskup upomina się o godne warunki pracy i płacy dla pielęgniarek
Część swego wystąpienia metropolita poświęcił pielęgniarkom (fot.PTWP)

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas niedzielnej (15 sierpnia) pielgrzymki kobiet w Piekarach Śląskich upomniał się o godne warunki pracy i płacy pielęgniarek, wyraził uznanie dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą i troskę o przeżywających rozpad małżeństwa.

W kontekście ustawy o in vitro powtórzył, że prawo do życia to naturalne prawo każdego człowieka. Zaapelował też o ochronę środowiska naturalnego.

Podczas dorocznej pielgrzymki kobiet i dziewcząt abp Skworc witał pątniczki zgromadzone na piekarskim wzgórzu oraz biskupów przybyłych na uroczystość, m.in. nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore, który przewodniczył mszy i wygłosił homilię. Innym z gości przybyłych do Piekar był biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło. Metropolita katowicki wyraził współczucie z powodu sytuacji na Ukrainie i zapewnił o solidarności z mieszkańcami tego kraju.

Jak co roku, podczas powitania abp Skworc poruszył wiele bieżących kwestii społecznych. Jedną z nich była praca kobiet. Hierarcha podkreślił, że Kościół docenia nieraz trudne łączenie pracy z obowiązkami w małżeństwie i rodzinie. "Niech wasi bliscy doceniają waszą pracę, niech wam pomagają wykonywać szczególnie te prace domowe, a odpowiedzialni za rozwiązania prawne i instytucjonalne niech waszą pracę czynią lżejszą i lepiej opłacaną" - powiedział. Wyraził też uznanie dla kobiet, które prowadzą przedsiębiorstwa.

Część swego wystąpienia metropolita poświęcił pielęgniarkom. Jak mówił, wiele z nich ma "słuszne poczucie ciągłego niedowartościowania przez system opieki zdrowotnej". Abp Skworc zwrócił się do ministra zdrowia prof. Marana Zembali: "Panie ministrze zdrowia z Górnego Śląska, życzymy sukcesów w uzdrawianiu służby zdrowia i prosimy o dialog ze związkami zawodowymi i uznanie słusznych postulatów pielęgniarek. Każdy, kto zna szpital z pozycji pacjenta, wspiera wołania pielęgniarek o podwyżkę płac i godne warunki pracy" - zaapelował.

Podczas powitania abp Skworc wyraził duszpasterską troskę o kobiety, których małżeństwa i rodziny przeżywają kryzys. Zapewnił, że z powodu tych trudnych sytuacji nie są napiętnowane ani wykluczone z Kościoła.

Po raz kolejny metropolita katowicki poruszył problem ochrony środowiska naturalnego. Dziękował doktor Jolancie Wadowskiej-Król, która w latach 70. i 80. uratowała przed zachorowaniem bądź śmiercią na ołowicę setki śląskich dzieci. Prowadzone przez nią badania rzucały cień na wizerunek PRL, co zamknęło jej drogę do kariery naukowej.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Hmmmmm, skoro arcybiskup tak się dopomina, to może niech zwoła jakieś spotkanie biskupów na którym podejmą decyzję o finansowaniu katechez w szkołach "z tacy" przy jednoczesnej deklaracji od państwa, że pieniądze w ten sposób zaoszczędzone pójdą na podwyżki dla pielęgniarek. Moim zdaniem to uczciwy układ, z którego każdy będzie zadowolony. Katechezy w szkołach zostaną, lewica straci argument na zdejmowanie krzyży z sal lekcyjnych.... serio, nie piszę tego jako ataku na KK czy coś, po prostu naszła mnie taka refleksja po tym, jak zobaczyłem ile wynoszą zarobki na przykładowym programie Curaswiss - jest ogromna różnica.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.