25 tys. lat produktywności tracimy... w jeden rok. Przez depresję

0 0
25 tys. lat produktywności tracimy... w jeden rok. Przez depresję
fot. pixabay

- Wydajność u chorych na depresję jest zwykle o 5,6 godzin pracy tygodniowo mniejsza w porównaniu do osób zdrowych. To tak, jakby pracowali oni o prawie jeden dzień krócej tygodniowo – powiedziała Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Wskutek zwolnień lekarskich i przejścia na rentę osób dotkniętych depresją, co roku tracimy w Polsce 25 tys. lat produktywności, te koszty społeczne wynoszą od 1 do 2,6 mld zł rocznie – wynika z opublikowanego w Warszawie raportu dotyczącego kosztów pośrednich depresji.

Dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie dr Małgorzata Gałązka-Sobotka powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami, że raport „Depresja – analiza kosztów ekonomicznych i społecznych” po raz pierwszy zawiera kompleksowe zestawienie wydatków na leczenie tej choroby.

„Wynika z nich, że koszty depresji ponoszone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych są prawie pięciokrotnie większe niż środki przeznaczane na jej leczenie” – podkreśliła dyrektor IZWOZ. Narodowy Funduszu Zdrowia wydaje na terapie chorych na depresję prawie 170 mln zł. Z kolei zwolnienia lekarskie i renty kosztują ZUS 762 mln zł.

„W żadnej innej chorobie nie ma tak dużej dysproporcji w wydatkach ponoszonych przez ZUS i NFZ” – podkreślił jeden z głównych autorów raportu, dr Jerzy Gryglewicz z Uczelni Łazarskiego.

Czytaj też: Depresja pracowników pogrąża firmy

Melania Brzozowska z NFZ powiedziała, że różnice w tych wydatkach są nieco mniejsze, ponieważ dane w opracowaniu nie uwzględniają refundacji leków przeciwdepresyjnych. W 2013 r. przeznaczono na to 108 mln zł, podczas gdy w 2011 r. – 101 ml zł. „Jednocześnie spadły wydatki na leki przeciwdepresyjne ponoszone przez pacjentów” - dodała.

Czytaj też: W pracy brak nam empatii i czasu, by zdiagnozować depresję

Autorzy raportu podkreślają, że depresja generuje zarówno wysokie koszty bezpośrednie, jak i pośrednie. Wyliczyli, że z jej powodu co roku tracimy 25 tys. lat produktywności. „W zależności od wartości kapitału ludzkiego oznacza to od 1 mld do 2,6 mld zł kosztów pośrednich” - podkreślają. Koszty te dominują we wszystkich wydatkach ponoszonych na depresję.

W 2013 r. zarejestrowano prawie 3 760 000 dni absencji chorobowej z powodu epizodu depresyjnego oraz 1 620 000 dni z powodu nawracających zaburzeń depresyjnych. Średnio jedna osoba z epizodem depresji miała w ciągu roku ponad 60 dni zwolnienia lekarskiego, a chorzy z depresją nawracającą – 51 dni.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.