25 tys. lat produktywności tracimy... w jeden rok. Przez depresję

- Wydajność u chorych na depresję jest zwykle o 5,6 godzin pracy tygodniowo mniejsza w porównaniu do osób zdrowych. To tak, jakby pracowali oni o prawie jeden dzień krócej tygodniowo – powiedziała Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

25 tys. lat produktywności tracimy... w jeden rok. Przez depresję

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

30 paź 2014 16:40


Wskutek zwolnień lekarskich i przejścia na rentę osób dotkniętych depresją, co roku tracimy w Polsce 25 tys. lat produktywności, te koszty społeczne wynoszą od 1 do 2,6 mld zł rocznie – wynika z opublikowanego w Warszawie raportu dotyczącego kosztów pośrednich depresji.

Dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie dr Małgorzata Gałązka-Sobotka powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami, że raport „Depresja – analiza kosztów ekonomicznych i społecznych” po raz pierwszy zawiera kompleksowe zestawienie wydatków na leczenie tej choroby.

„Wynika z nich, że koszty depresji ponoszone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych są prawie pięciokrotnie większe niż środki przeznaczane na jej leczenie” – podkreśliła dyrektor IZWOZ. Narodowy Funduszu Zdrowia wydaje na terapie chorych na depresję prawie 170 mln zł. Z kolei zwolnienia lekarskie i renty kosztują ZUS 762 mln zł.

„W żadnej innej chorobie nie ma tak dużej dysproporcji w wydatkach ponoszonych przez ZUS i NFZ” – podkreślił jeden z głównych autorów raportu, dr Jerzy Gryglewicz z Uczelni Łazarskiego.

Czytaj też: Depresja pracowników pogrąża firmy

Melania Brzozowska z NFZ powiedziała, że różnice w tych wydatkach są nieco mniejsze, ponieważ dane w opracowaniu nie uwzględniają refundacji leków przeciwdepresyjnych. W 2013 r. przeznaczono na to 108 mln zł, podczas gdy w 2011 r. – 101 ml zł. „Jednocześnie spadły wydatki na leki przeciwdepresyjne ponoszone przez pacjentów” - dodała.

Czytaj też: W pracy brak nam empatii i czasu, by zdiagnozować depresję

Autorzy raportu podkreślają, że depresja generuje zarówno wysokie koszty bezpośrednie, jak i pośrednie. Wyliczyli, że z jej powodu co roku tracimy 25 tys. lat produktywności. „W zależności od wartości kapitału ludzkiego oznacza to od 1 mld do 2,6 mld zł kosztów pośrednich” - podkreślają. Koszty te dominują we wszystkich wydatkach ponoszonych na depresję.

W 2013 r. zarejestrowano prawie 3 760 000 dni absencji chorobowej z powodu epizodu depresyjnego oraz 1 620 000 dni z powodu nawracających zaburzeń depresyjnych. Średnio jedna osoba z epizodem depresji miała w ciągu roku ponad 60 dni zwolnienia lekarskiego, a chorzy z depresją nawracającą – 51 dni.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.