W listopadzie poznamy pełne dane dotyczące zatrudnienia nauczycieli

Dowiemy się, ilu nauczycieli faktycznie straciło w wyniku reformy pracę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W listopadzie poznamy pełne dane dotyczące zatrudnienia nauczycieli

PODZIEL SIĘ


Autor: bad/PAP

13 wrz 2017 14:46


• Pełne dane dotyczące zatrudnienia nauczycieli w tym roku szkolnym będą znane dopiero w listopadzie,

• Powód? Do 30 września zbierane są dane w Systemie Informacji Oświatowej

• Takie informacje przekazał wiceminister edukacji Maciej Kopeć na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

 

Środowe posiedzenie komisji dotyczyło wniosku klubu Nowoczesna o przedstawienie na posiedzeniu plenarnym Sejmu informacji resortu edukacji w sprawie zwolnień oraz utraty przez część nauczycieli części etatu w wyniku reformy systemu edukacji. Po wysłuchaniu wiceministra i dyskusji komisja zdecydowała, że informacja nie będzie przedstawiona na posiedzeniu plenarnym. Za przedstawieniem informacji głosowało 6 posłów, 16 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

- Chyba dla wszystkich jest dość oczywiste, że ostatnia reforma edukacji przyniosła dość spore zamieszanie, jeśli chodzi i kwestie nauczycieli. Mieliśmy mocne zapowiedzi pani minister (edukacji Anny Zalewskiej), że żaden z nauczycieli nie zostanie zwolniony, że wręcz zostanie stworzonych wiele miejsc. Równocześnie mamy doniesienia, nie tylko medialne, ale również bezpośrednie przekazy od prezydentów miast, od samorządów gmin, od dyrektorów, jakie problemy, turbulencje kadrowe wywołała ostatnia reforma - powiedziała uzasadniając wniosek o informację Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna).

Przypomniała, że Związek Nauczycielstwa Polskiego podał, że pracę straciło 9,8 tys. nauczycieli, jednocześnie - jak mówiła - są informacje, że w wielu szkołach brakuje nauczycieli na "kawałek" etatu.

Dlatego - jak wyjaśniła - chciałaby się dowiedzieć od MEN: ilu nauczycieli faktycznie straciło w wyniku reformy pracę (zaznaczyła, że chodzi jej o tych nauczycieli, którym takie uzasadnienie podano w wypowiedzeniu), ilu nauczycieli "zostało wypchniętych na emerytury", ilu straciło część etatu, ale także: w ilu szkołach brakuje pełnej obsady, ilu jest "latających nauczycieli" zatrudnionych w trzech lub więcej placówkach, by zebrać pełen etat.

- Większości precyzyjnych odpowiedzi będzie można udzielić w chwilą, gdy będziemy dysponować pełnymi informacjami z Systemu Informacji Oświatowej (SIO). Te dane będą zbierane do 30 września. Część z tych danych będzie dostępna w październiku, a tak naprawdę będziemy mogli posłużyć się pełnymi danymi i uzyskać dane, o których pani poseł mówiła, na podstawie numerów PESEL nauczycieli, w listopadzie - zaznaczył Kopeć. - Teraz możemy posługiwać się danymi niepełnymi, albo szacunkowymi, albo tymi, które wynikają z lat poprzednich - dodał.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.