Urlopy górnicze i odprawy dla górników: Z osłon socjalnych skorzystało ponad 7,6 tys. osób

Ponad 7,6 tys. górników i pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla skorzystało dotąd z osłon socjalnych przewidzianych w Ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Urlopy górnicze i odprawy dla górników: Z osłon socjalnych skorzystało ponad 7,6 tys. osób

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

23 maj 2017 11:19


• Ponad 7,6 tys. górników i pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla skorzystało już z osłon socjalnych.

• Największym powodzeniem cieszą się urlopy górnicze.

• Korzysta z nich prawie 5 tys. osób.

• Spośród górników, którzy przeszli na urlopy przedemerytalne, 1035 jest już na emeryturze.

Finansowane przez budżet państwa świadczenia dla odchodzących z pracy górników - urlopy przedemerytalne i jednorazowe odprawy pieniężne - przysługują uprawnionym pracownikom, którzy wraz z przeznaczonym do likwidacji górniczym majątkiem przeszli do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).

Według przekazanych danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, w ciągu minionych dwóch lat SRK przejęła ponad 12,3 tys. pracowników, z czego ponad 2,8 tys. od początku tego roku.

Przekazanie w tym roku do spółki restrukturyzacyjnej części kopalni Pokój (z 1096 osobami) i Wieczorek (z 597 pracownikami), a także kopalni Krupiński (z 1125 osobami), przyniosło efekt w postaci zwiększenia ilości osób chcących skorzystać ze świadczeń wynikających z ustawy.

W sumie, spośród 9022 złożonych dotąd w SRK wniosków o urlop lub odprawę, 7650 zostało już zrealizowanych, a dalsze 1372 wnioski są w trakcie weryfikacji.

Czytaj też: Nowe zasady wynagradzania w PGG

Najwięcej - 4962 osoby - przeszły na urlopy górnicze. Do takiego świadczenia jest uprawniony pracownik zatrudniony pod ziemią, któremu do emerytury brakuje nie więcej niż cztery lata (w przypadku pracowników mechanicznej przeróbki węgla - trzy lata). Podczas urlopu pracownik otrzymuje 75 proc. wynagrodzenia, powiększonego o inne świadczenia. Z urlopów skorzystało też 422 pracowników zakładów przeróbczych.

Spośród górników, którzy przeszli na urlopy przedemerytalne, 1035 jest już na emeryturze; uprawnienia emerytalne nabyło też 87 korzystających z urlopów pracowników przeróbki. Gdy osoba będąca na urlopie przedemerytalnym przechodzi na emeryturę, przestaje pobierać świadczenie finansowane przez budżet i otrzymuje emeryturę z ZUS.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

armando 2017-05-23 15:05:50

zwiazkowcy mysla ze jak pokrzycza teraz troche o wieksza ilosc pieniedzy, to rzad im od razu ulegnie. wyplacaenie prawie 300 milionów teraz nie jest dobrym pomysłem

sax 2017-05-23 14:57:53

Zwąchole nie mają prawa, to po prostu skandal i szczyt bezczelności. Licze ze im ministerstwo nosa utrze

mangus 2017-05-23 14:49:01

PGG nie powinno ulegać żądaniom zwiazków zawodowych, było jasno okreslone na jakich warunkach bedzie teraz działać wypłacanie