SRK przejęła pracowników Ruchu Śląsk

Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) w czwartek (1 lutego) stała się właścicielem kopalni Ruch Śląsk w Rudzie Śląskiej
REKLAMA


Puls HR Puls HR

SRK przejęła pracowników Ruchu Śląsk

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

1 lut 2018 13:34


  • Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) przejęła likwidowaną kopalnię Ruch Śląsk w Rudzie Śląskiej.
  • Wraz z majątkiem zakładu przejęła także blisko 400 dotychczasowych pracowników Polskiej Grupy Górniczej.
  • Ruch Śląsk to trzynasta kopalnia, która w okresie ostatnich trzech lat trafiła do SRK.

Ruch Śląsk, czyli rudzka część katowickiej kopalni Wujek, zakończyła wydobycie węgla w grudniu ubiegłego roku. W środę prezes PGG Tomasz Rogala poinformował o przekazaniu kopalni do spółki restrukturyzacyjnej; w czwartek SRK podała szczegóły tej operacji. Do spółki przeszły 394 osoby pracujące dotychczas w PGG; część z nich ma uprawnienia do skorzystania z ustawowych osłon socjalnych.

Ruch Śląsk to trzynasta kopalnia, która w okresie ostatnich trzech lat trafiła do SRK. Do spółki przekazano ponad 61 hektarów należących do Ruchu Śląsk gruntów położonych w Katowicach, Rudzie Śląskiej i Chorzowie oraz ponad 400 obiektów związanych z działalnością produkcyjną. Ponadto SRK przejęła 1,1 tys. budowli znajdujących się pod ziemią, 1,5 tys. maszyn i urządzeń oraz wyrobiska o łącznej długości 65 km.

Do spółki trafiły także cztery szyby, które do czasu ich całkowitej likwidacji będą wykorzystane do przewietrzania wyrobisk. Najgłębszy z nich łączy powierzchnię z poziomem 1050 metrów.

"Skala przejętego majątku pokazuje zakres zadań stojących przed naszą firmą. Część pozostawionych maszyn i urządzeń może być wykorzystana w procesie odwadniania, co zapewnia bezpieczne funkcjonowanie sąsiednich kopalń" - poinformował w czwartek prezes SRK Tomasz Cudny.

Prezes zapowiedział, że po wykonaniu prac likwidacyjnych i geodezyjnych SRK przystąpi do zagospodarowania majątku dawnej kopalni - część ma zostać sprzedana lub wydzierżawiona. "Będziemy także szukać inwestorów, którzy na kupionych lub wydzierżawionych terenach rozpoczną działalność produkcyjną, tworząc nowe miejsca pracy" - zadeklarował Cudny.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń deklaruje chęć współpracy z gminami górniczymi w procesie rewitalizacji pokopalnianych terenów - chodzi o to, by można było wykorzystać je na potrzeby lokalnych społeczności.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.