Ministerstwo energii opublikowało decyzję KE w sprawie pomocy publicznej dla górnictwa

Ministerstwo Energii opublikowało roboczą wersję polskiego tłumaczenia ubiegłorocznej decyzji Komisji Europejskiej, notyfikującej blisko 8-miliardową pomoc publiczną na restrukturyzację polskiego górnictwa. Wnioskowali o to m.in. przedstawiciele górniczych związków zawodowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ministerstwo energii opublikowało decyzję KE w sprawie pomocy publicznej dla górnictwa

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP / MIW

15 cze 2017 11:22


• Z wnioskiem o opublikowanie przetłumaczonego na język polski dokumentu jesienią ubiegłego roku wystąpiła górnicza Solidarność.

• Minister energii Krzysztof Tchórzewski zadeklarował wówczas, że dokument zostanie ujawniony, gdy zakończy się jego profesjonalne tłumaczenie, oraz gdy zostaną z niego usunięte "wrażliwe" dane, które zgodnie z przyjętymi normami nie powinny być publikowane - chodzi np. o dane finansowe poszczególnych podmiotów.

• W decyzji KE napisano m.in., iż władze polskie potwierdziły, że sprzedaż kopalń do SRK jest równoznaczna z podjęciem decyzji o ich likwidacji.

 

- Komisja Europejska 18 listopada 2016 r. zaakceptowała program pomocowy dla sektora węgla kamiennego. Publikujemy roboczą wersję tłumaczenia decyzji KE. Akceptacja przez Komisję Europejską programu pomocowego była istotnym etapem restrukturyzacji polskiego górnictwa. Program obejmuje pomoc na pokrycie bieżących strat produkcyjnych kopalń oraz na pokrycie kosztów nadzwyczajnych w ramach zgłoszonego do KE wniosku notyfikacyjnego pn. Pomoc państwa dla sektora górnictwa węgla kamiennego w latach 2015-2018 - podał resort na swojej stronie internetowej.

Ujawniony dokument w polskiej wersji językowej liczy 41 stron. Resort zamieścił także odnośnik do angielskiej wersji decyzji notyfikacyjnej, na stronach Komisji Europejskiej.

Likwidacja - drażliwy temat

Związkowcy wnioskowali o ujawnienie dokumentu m.in. dlatego, by uzyskać informacje dotyczące zobowiązań strony polskiej, warunkujących zgodę na udzielenie pomocy publicznej na restrukturyzację kopalń - chodziło przede wszystkim o kopalnie lub ich części, przekazywane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).

Przedstawiciele Ministerstwa Energii wskazywali, że nieuprawnione jest utożsamianie dokumentu notyfikacyjnego z listą kopalń przeznaczonych do likwidacji czy harmonogramem likwidacji. Wymienione zostały w nim natomiast - jak tłumaczono - niektóre zakłady trafiające do SRK lub takie, które w biznesplanach spółek węglowych nie osiągały rentowności w wyznaczonym horyzoncie czasowym. Zaznaczano, że decyzja o ich przyszłości i terminy ewentualnego przekazywania majątku do SRK są w gestii strony polskiej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.