Likwidacja Ruchu Śląsk będzie realizowana etapowo

Ruch Śląsk został początkiem lutego przekazany do spółki Spółki Restrukturyzacji Kopalń w celu likwidacji jego majątku. Likwidacja potrwa do 2021 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Likwidacja Ruchu Śląsk będzie realizowana etapowo

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

16 lut 2018 12:43


  • Likwidacja - przekazanego do Spółki Restrukturyzacji Kopalń - Ruchu Śląsk, czyli rudzkiej części katowickiej kopalni Wujek, będzie realizowana etapowo do 2021 r. - podała SRK.
  • Niemożliwe jest jednoczesne skorzystanie z osłon socjalnych przez wszystkich chętnych pracowników - poinformowała spółka.
  • W programie likwidacji do 2021 r. przewiduje się odejście na urlopy górnicze 88 pracowników dołowych i 22 z zakładów przeróbki mechanicznej węgla.
  • Z jednorazowych odpraw pieniężnych przeznaczonych dla pracowników powierzchni skorzystają 254 osoby.

"Odejście pracowników dołowych na urlopy górnicze będzie uzależnione od zapewnienia w procesie likwidacji pełnego bezpieczeństw wykonywanych prac" - wyjaśnił w piątek prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń Tomasz Cudny.

Ruch Śląsk, czyli rudzka część katowickiej kopalni Wujek zakończyła wydobycie węgla w grudniu ubiegłego roku. Z początkiem lutego Polska Grupa Górnicza przekazała zakład do spółki restrukturyzacyjnej w celu likwidacji jego majątku. Do spółki przeszły 394 osoby pracujące dotychczas w PGG; duża część z nich ma uprawnienia do skorzystania z ustawowych osłon socjalnych: urlopów górniczych i jednorazowych odpraw. Nie mogą jednak skorzystać z nich od razu.

"Ze względów bezpieczeństwa niezbędne jest zachowanie minimalnego stanu zatrudnienia. Niemożliwe jest zatem natychmiastowe skorzystanie z osłon socjalnych 394 osób, które przeszły 1 lutego tego roku do spółki" - podała SRK.

Opracowany w SRK program dla Ruchu Śląsk zakłada m.in. likwidację wyrobisk dołowych o długości 46,3 km. Nie jest to łatwe ze względu na skomplikowaną technicznie sieć wentylacyjną. Ponadto zlikwidowane zostaną cztery szyby oraz 393 obiekty budowlane na powierzchni kopalni. Firma potrzebuje pracowników, którzy będą prowadzić działania likwidacyjne.

Czytaj też: Ruch Śląsk kończy wydobycie

W programie likwidacji do 2021 r. przewiduje się odejście na urlopy górnicze 88 pracowników dołowych i 22 z zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Natomiast z jednorazowych odpraw pieniężnych przeznaczonych dla pracowników powierzchni skorzystają 254 osoby.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.