Kraje UE coraz chętniej zatrudniają seniorów. Polska na podium

Przez ostatnie 10 lat prawie wszystkie kraje Unii Europejskiej zwiększyły wskaźnik zatrudnienia starszych pracowników. Najwyższy wzrost zanotowały Niemcy a także kraje nowej UE, w tym Polska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kraje UE coraz chętniej zatrudniają seniorów. Polska na podium

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

www.pulshr.pl

21 sie 2017 18:20


Obserwator Finansowy opublikował zestawienie krajów Unii Europejskiej według wzrostu poziomu zatrudnienia pracowników w wieku od 55 do 64 lat od I kw. 2007 do I kw. 2017 r. Pierwsze miejsce rankingu zajmują Niemcy ze wzrostem z 49,4 do 68,8 proc. Drugi najwyższy wzrost – z 28,5 do 47,4 proc. – zanotowała Polska, a trzeci – z 34,1 do 51,7 proc. – Słowacja. Również kolejne cztery miejsca zajmują młode kraje UE – Węgry, Czechy, Bułgaria i Litwa.

Średni wynik całej Unii to wzrost z 43,5 do 55,8 proc. Spadek zanotował tylko jeden kraj – w Grecji poziom zatrudnienia osób starszych spadł z 42,1 do 37,3 proc.

Choć w naszym kraju sytuacja wyraźnie się poprawia, to aktualny poziom zatrudnienia pracowników po 55. roku życia jest ciągle niższy niż w Niemczech 10 lat temu.

Zestawienie opracowano na podstawie danych Eurostatu.

– Poziom aktywności zawodowej najstarszej grupy pracowników wciąż nie jest zadowalający, ale pozytywnym sygnałem jest to, że nieustannie rośnie – mówi Andrzej Kubisiak, rzecznik prasowy Work Service. Zdaniem ekspertów zmiana ta nie wynika jednak z chęci i woli pracodawców, ale przede wszystkim z faktu starzenia się społeczeństwa.

– Polscy pracodawcy jeszcze nie do końca uzmysłowili sobie, że w rekrutacjach muszą sięgać po osoby starsze. Często kierują się stereotypami, które są żywe od lat 90. Wówczas zaczęto stawiać na młodych, zdolnych, ambitnych i wykształconych ludzi. Ten model zatrudnienia działał dobrze przez ostatnie 20 lat, kiedy na rynek co roku wchodziło dużo młodych pracowników. Jednak ta grupa jest coraz mniej liczna i coraz mniej aktywna zawodowo. I przez najbliższe 20 lat sytuacja będzie się pogłębiać: z rynku będą odchodziły najbardziej liczne pokolenia, a nie będzie kto miał ich zastąpić. Konkurencja o młode kadry będzie więc bardzo silna – mówi Kubisiak.

Jak wynika z danych Work Service, dla 4 proc. pracodawców największą wartością pracowników w grupie wiekowej 50+ jest duże doświadczenie zawodowe. Ponad 33 proc. przedsiębiorstw docenia ich zaangażowanie w realizowanie powierzonych zadań, a niemal tyle samo respondentów ceni odpowiedzialność (30 proc.) oraz dyspozycyjność (31 proc.). Równie wartościowa okazuje się być lojalność, którą wskazało 27 proc. pracodawców.

Co interesujące, jak pokazują wyniki ankiety „Pracodawcy o pracownikach 50 plus”, w polskich firmach nowych pracowników rekrutują głównie osoby po pięćdziesiątce – wskazało tak aż 47 proc. badanych przedsiębiorstw. Starsi dyskryminują więc starszych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.